Ana Sayfa / Kanser Çeşitleri / Akciğer Kanseri Belirtileri
Akciğer Kanseri Belirtileri
Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri, kişiye göre değişebilen hemen herkeste farklı derecelerde hissedilen belirtilerdir. Kişinin hastalığı karşılama durumu, vücudunun zayıf olduğu anları belirtilerde de farklılıklara neden olmaktadır.

Dünya genelinde en sık yakalanan kanser çeşitlerinden biri olan akciğer kanseri, 3.sırada yerini almaktadır. Bu özelliği ile dünya genelinde yaygın şekilde bulunduğunu söylemek mümkündür.

Kansere yakalan herkes gibi akciğer kanseri ölüm belirtileri de kişilerin endişe etmelerine neden olmaktadır. Ne var ki belirtiler doğru tespit edildiğinde akciğer kanseri de tedavi edilebilen kanser türlerindendir. Bu sebeple akciğer kanseri ilk belirtileri gözlemlendiği gibi doktora gidilmesi hayati önem taşımaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri ve tedavisi herkes tarafından bilinmesi gereken detaylardır çünkü yaygın kanser türlerinden bir tanesidir. Birçok kişi sigara tüketmeye bağlanan akciğer kanserinin tek nedeni sigara değildir. Ben sigara kullanmıyorum, akciğer kanserine yakalanmam demek çok da doğru değildir. Belirtileri izlemek bu sebeple çok önemli kabul edilmektedir.

En yaygın görünen belirti, kişinin nefes almada güçlük çekmesidir. Her geçen gün zorlanan kişi bir süre sonra nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmaktadır.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir sorusuna verilebilecek bir başka cevap öksürüktür. Kişi nefes almaya çalışırken bir yandan öksürük nöbetlerine yakalanıyorsa kansere yakalanma ihtimali bir hayli yüksektir.

Akciğer Kanserinde Artan Öksürük

Akciğer kanserinin evreleri farklı belirtilere neden olsa da en yaygın görülen ve her evrede artarak devam eden temel belirti öksürüktür. Kişi gün içinde devamlı öksürmekte ve öksürük sıklıkları nefes almasını zorlaştırmaktadır.

Akciğer kanserinde öksürük çoğu zaman kişilerin hafife aldığı bir belirtidir. Sık sık öksüren kişi, üşüttüğünü düşünerek kanseri aklına getirmemektedir ancak 15 günden fazla süren öksürük dönemi temel belirtidir. 15 günden fazla süredir öksüren kişi inatçı öksürük sebebiyle doktora gitmelidir.

Öksürük hafife alınması ve zamanın geçirilmesi sonrasında hafiflememektedir. Artarak devam etmekte ve kanserin ciğerlere daha hızlı yayılmasına sebep olmaktadır.

Akciğer Kanserinde Balgam

Akciğer kanseri belirtileri ekşi sözlük gibi platformlarda çok tartışılmaktadır. Konuşmalar içerisinde neredeyse herkesin dile getirdiği belirtilerden biri de balgam problemidir. Kişi balgam sorunu olduğunu öksürükle beraber fark etmektedir.

Birçok hasta öksürmeyi üşütme göstergesi olarak kabul ettiği için balgamı da öksürüğe bağlamaktadır fakat ilerleyen hastalık balgamın da artmasına neden olmaktadır. Akciğer kanseri hastaları bir süre sonra biriken balgam sebebiyle nefes alamamaktadır.

İlerleyen kanser, balgamın da ilerleyerek kanlı olmasına neden olmaktadır. Kişi öksürdüğü sırada ağzında kanlı balgam olduğunu görmektedir.

Öksürükle beraber kendini gösteren ve devamlı gıcık hissi varmış gibi rahatsızlık yaratan balgam doktorlar tarafından özel cihazlarla temizlenmektedir.

Akciğer Kanserinde Göğüs Ağrısı

Akciğer kanseri yaşam süresi, kişinin belirtileri ne kadar erken dönemde fark ettiğiyle orantılıdır. Kişi belirtileri ilk evrede fark ederse kanserin iyileşme ihtimali bir hayli yüksektir. Geç kalınmış durumlarda ise belirtilerin birçoğu ortaya çıkmış olmaktadır.

Akciğer kanserinin temel belirtilerinden biri de göğüs ağrısıdır. Hastaların hemen hepsinde şiddetli göğüs ağrısı şikâyeti bulunmaktadır. Önceleri yalnızca öksürürken ortaya çıkan ağrı, zaman içinde her an hissedilmektedir.

Uzmanlar öksürme anında ya da gülme anında basınçla ağrıyan göğüs olduğunda dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Kahkaha attığınız anda göğüs ağrısı kendini hissettirmeye başlayacaktır. Aynı durum, derin nefes alırken de geçerlidir. Derin nefes aldığınız süreçte göğüs bölgenizde baskı ve sancı hissederseniz dikkat etmelisiniz.

Akciğer Kanserinde Nefes Darlığı

Akciğer kanserine yakalan hastalar henüz teşhis konmadan önce nefes almakta güçlük çektiklerini dile getirirler. Aldığı nefesin kendisine yetmediğini dile getiren kişi, nefes alırken tıkanıklık yaşadığını söylemektedir.

Alınan nefesin yetmeme nedeni balgamlı öksürükle kesilmesidir. Aynı zamanda göğüs ağrısı yaşanması kişinin nefes alırken acı çekmesine de sebebiyet vermektedir.

Akciğer kanseri teşhislerinin en önemli ipucu olan nefes darlığı, kişinin ihmal etmemesi gereken bir konudur. Yaşlı olan kişiler yaşlarını, şişman olan kişiler kilolarını bahane ederek hastalığı tahmin edememektedir.

Kanserin her evresinde kendini gösteren nefes darlığı asla ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir.

Akciğer Kanserinde İştahsızlık

Akciğer kanserine yakalanan kişiler henüz kendileri farkına varmasalar da vücutları yavaşlamaya başlamaktadır. Metabolizma, akciğerde bulunan kanserli hücrelerle savaşırken iştah kaybı belirtisi açığa çıkarmaktadır.

Kişi önce acıkmadığını fark etmekte daha sonra yediklerinin onu rahatsız ettiğinden şikâyet etmektedir. Aradan uzun saatler geçmesine rağmen iştahı açılmayan kişi, iştahsızlığı farklı bir nedene bağlayabilmektedir. İştah kaybı, hafife alınmaması gereken çok önemli belirtilerdendir.

Akciğer Kanserinde Kilo Kaybı

Akciğer kanseri hastalarının kilo vermeleri sık karşılaşan bir belirtidir. Kişi ilk evrede henüz iştahı kesilmemişken yemeye devam etmektedir ancak yemesine rağmen kilo kaybı hızla başlamaktadır. Neden zayıfladığından emin olamayan hasta, durumun ciddiyetini aklında bulundurmalıdır.

Akciğer kanserine yakalanan vücut, iştahsızlığa bağlı olarak zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. İlerleyen evrelerde hem beslenememe hem de hızlı şekilde kilo kaybetme durumu görülmektedir.

Akciğer Kanserinde Yutkunma Güçlüğü

Akciğer kanserinin en önemli belirtilerinden biri de yutkunma güçlüğüdür. Kişi yutkunma güçlünü, boğazımda bir şey var ifadesiyle tarif etmektedir. Birçok kez doktora gidilse de boğazda herhangi bir şey görülmemektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden detaylı tetkik talep edilmelidir.

Birkaç belirtinin yanında bir de yutkunma güçlüğü kendini gösterirse akciğer kanserinden şüphe edilmesi gerekmektedir.

Yutkunma güçlüğünün yanı sıra kendini gösteren bir başka sorun ses kısıklığıdır. Kişide soğuk algınlığı gibi bir durum yokken ani şekilde ortaya çıkan ses kısıklığı zaman kaybedilmeden doktora gösterilmelidir.

Akciğer Kanserinde Halsizlik

Tüm kanser türlerinin en önemli belirtisi olan ancak birçok kişi tarafından fark edilmeyen halsizlik, akciğer kanseri için de geçerlidir. Kişi hareket etme dermanı bulamama, kendinde enerji tükenikliği hissetme gibi sorunlardan dert yanmaktadır.

Türkiye’de yaygın şekilde kendini gösteren demir eksikliği birçok kişide bulunduğu için akciğer kanseri akıllara gelmemektedir. Kişi akciğer kanserinden ziyade mevsimsel değişimler, kansızlık, demir eksikliğini düşünmektedir. Temkinli olup takip etmek, halsizliğin ısrarcı olduğu durumlarda doktora gitmek önemlidir.

Akciğer Kanserinde Parmak Çomaklaşması

Parmaklarda bulunan yumuşak dokunun yavaş yavaş ağrısız şekilde şişmesi kanser dışında herhangi bir nedene bağlanabilmektedir. Birden şişen ve parmaklarda zonklama, ağrı acı yaşatan çomaklaşma ise akciğer kanserinden kaynaklanmaktadır.

Birçok kişinin gözden kaçırdığı parmaklarda çomaklaşma durumu, akciğer kanseri hakkında en net belirtiler arasında kabul edilmektedir.

Akciğer Kanserinde Bağışıklık Zayıflaması

Akciğer kanserine yakalanan kişiler en kolay hastalanan kişilerdir. Solunum sistemleri olması gerekenden daha zayıf olduğu için en basit mikroplar dahi akciğer kanseri hastalarını rahatsız edebilmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan akciğer kanseri, kişilerin mikroplara karşı açık olmasına neden olmaktadır. Hasta olan kişi bir yandan da doğru şekilde beslenemediği için bağışıklık sistemi rahatlıkla çökebilmektedir.

Akciğer Kanserinde Vücut Ağrısı

Akciğer kanserinin en temel belirtilerinden biri de vücut ağrısıdır. Göğüsten başlayıp daha sonra tüm vücuda yayılmaya başlayan ağrılar bulunmaktadır. Özellikle eklem bölgesinde kendini gösteren ağrılar hastalık ilerledikçe artış göstermektedir.

Kişiler akciğer kanserine yakalandıklarını hiç dinmeyen vücut ağrılarından anlayabilirler. Parmak uçlarından bele, boyundan ayaklara kadar tüm vücut düzenli olarak sabah akşam ağrıyabilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir