Ana Sayfa / Kanser Çeşitleri / Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Kontrollü ya da kontrolsüz yapılan tüm davranışlar, vücut üzerinde etkili olmaktadır. Bazı organlar içinse yapılan bu davranışlar hayati önem taşır. Bu organlardan biri de akciğerdir. Başta alışkanlıklar olmak üzere, akciğerde oldukça geniş etki ağına sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

İnsanın hayatta kalması nefes almasına bağlıdır. Ve sağlıklı, temiz nefes alabilmeniz içinse akciğerinize iyi bakmalısınız. Çeşitli sebeplere dayalı olarak hızla çoğalan kanserli hücreler tümör oluşumuna neden olurlar. Akciğerde ortaya çıkan tümöre, akciğer kanseri adı verilir.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanserinin küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan adı ile bilinen iki türü mevcuttur. Küçük hücreli akciğer kanseri, diğerine göre çok daha hızlı yayılır ve büyür. Yulaf hücresi kanseri adı da verilmektedir. Fakat diğerine göre görülme oranı çok daha azdır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ise daha yavaş ilerleme gösterir. Haliyle yayılma hızı ve büyüme hızı daha yavaştır. Ancak akciğer kanseri teşhisi konulan hemen herkeste bu tür görülür.

Sigara ve Tehlikeli Mesleklerden Kaçınmalısınız

Akciğer kanseri teşhisi konan hastaların %95lik kısmının sigara içtiği dikkat çekmektedir. Bu nedenle kanserin temel nedeni sigara, olarak kabul görür. Bununla beraber oksijen konusunda sıkıntı yaşatan bazı meslekler de akciğer kanserine yakalanmanıza etki edebilir. Madencilik, temizlikçilik, dökümhane ve batarya fabrikalarında çalışmak kişilere nefes sorunu yaşatan mesleklerdir.

Akciğer kanserine sebep olan sigara ve sıkıntılı meslekler konusunda, fikir sahibi olup çözüm odaklı hareket etmelisiniz. Akciğer kanserinden korunmanın temel yolu, asla sigara alışkanlığı edinmemektir. Kötü alışkanlıklar, hayati önem taşıyan organlarınıza tümör oluşumu ile zarar verebilir. Bunun hemen arkasından almanız gereken tedbir de mesleğinizi düşünerek seçmenizdir. Elbette bir günde sizi öldürmez fakat uzun vadede kansere davetiye çıkardığı söylenebilir.

Yağlı Gıdalardan Uzak Durmalısınız

Akciğer kanserine neden olan etkenlerden bir diğeri de yağdır. Yağlanma, ciğerler için hayati önem taşır. Bunun önüne geçebilmek adına yediğiniz tüm besinlerde, yağdan uzak kalmaya özen göstermelisiniz. Sağlıklı yaşayabilmek adına özellikle akciğer kanserine tedbir amaçlı tüketebileceğiniz en temel besinler sebzeler olmalıdır. Tüm turunçgiller, beyaz-karalahana, brokoli ve karnabahar henüz hasta olmadan sizi güçlendirecek besinlerdir. Sebze tüketiminde ısrarcı olursanız yalnızca akciğer kanseri değil tüm kanserler için önlem almış olursunuz.

Sürekli Yürüyüş Yaparak Kanserin Önüne Geçebilirsiniz

Akciğer kanseri için alınacak en sağlıklı tedbir kesinlikle bolca egzersiz ve yürüyüş yapmaktır. Gün içinde bir saatinizi yürümeye ayırarak kanser olmaktan kurtulabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan temiz nefese ve ritmik harekete cevap vermeniz, sağlıklı kalmanızı sağlar. Bununla beraber yalnızca yürüyüş değil aynı zamanda spora da ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Hasta olmak istemeyen herkes, haftada en az bir iki gününü spora ayırmalıdır. Yapmak istediğiniz sporu seçmeniz yeterli. Her halükarda sağlığınız için gereken tedbiri almış olacaksınız.

Akciğer kanseri için tedbir alma niyetiyle spor yapacaksanız kesinlikle yüzmelisiniz. Yüzme, hemen her kanser hastalığına savaş açacak kadar güçlenmenizi ve sağlıklı kalmanızı sağlar.

Hepatit B den Uzak Kalmalısınız

Akciğer kanserine genellikle enfeksiyonlar yol açmaktadır. Yakalanacağınız en tehlikeli enfeksiyon da hepatit B’dir. Bu nedenle henüz hastalığa yakalanmamışken özellikle bu virüsü taşıyan kişilerden uzak kalmalısınız. Bu konuda kendinizi korumak için muhakkak aşı yaptırmanız gerekmektedir.

Stresten Uzak Kalın

Akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanserin ana sebebi strestir. İnsan bünyesi, strese karşı güçsüzdür. Bu nedenle stresinizi en aza indirmeli, gerekirse bu konu üzerine spor ya da eğitim dersleri almalısınız. Kendinizi çok iyi tanımalı, stresle en iyi nasıl baş ettiğinizi öğrenmelisiniz.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir