Ana Sayfa / Kanser Çeşitleri / Biyopsi Acıtır mı?Biyopsi Acıtır mı?
Biyopsi Acıtır mı?
Biyopsi Acıtır mı?

Biyopsi Acıtır mı?Biyopsi Acıtır mı?

Biyopsi acıtır mı sorusu biyopsi yapılacak olan kişilerin hemen hepsinin taşıdığı bir endişedir. Anlatıldığında acı verici bir işlem olarak görülse de biyopsinin türlerine bağlı olarak hissettirdikleri değişmektedir.

Herhangi bir organ üzerinden tanı koymak için alınması gereken parça olduğunda biyopsi yapılmaktadır. Karaciğerden böbreklere, memeden tiroide kadar birçok organ için biyopsi uygulaması uygulanmaktadır.

Doktorların hemen hepsi hasta şikâyetlerini dinledikten sonra kesin tanıyı biyopsi ile vermektedir. İğne biyopsisinden tiroid biyopsisine kadar her tür, ayrı ayrı bulgu değerlendirmesi sunmaktadır.

Biyopsi Ne Amaçla Yapılır?

Biyopsi nedir, neden yapılır soru başlıklarının cevapları öğrenildiğinde işleme dair endişenin azalması mümkündür. Biyopsi yapılması gereken hastalar hem işlemin kendinden hem de hastalık çıkabilme ihtimalinden dolayı korku içinde beklerler.

Gerçekleştiğinde ise tahmin edildiği kadar korku verici bir işlem olmadığını kısa süre içerisinde öğrenirler.

Biyopsinin yapılmasının 2 temel amacı bulunmaktadır. Kan tahlillerinde, röntgen veyahut ultrasonlarda herhangi bir sonuca ulaşılmayan hastalıklarda teşhis koyabilmek için biyopsi yapılması gerekmektedir.

Biyopsinin yapılmasının ikinci nedeni ise tümör netleştirmesi sağlamasıdır. Tümörün kanserli olup olmadığı ancak alınan parça ile bilinebilmektedir. Bunun için biyopsi kaçınılmazdır.

Biyopsi Güvenilir midir?

Biyopsi tehlikeli mi sorusunun cevabı hayırdır. Bazı yan etkilere sahip olsa da insan vücuduna zarar verecek herhangi bir etkiye sahip olmadığı bilinmektedir. Biyopsi yaptırmak isteyen hastalar, güvenilirliği konusunda sık sık endişe duysa da tıp dünyasında biyopsiden güvenilir teşhis kanıtlayan başka bir yöntem keşfedilememiştir.

Biyopsinin güvenilirliğini riske atan tek durum doktorunuzun biyopsi anında hata yapması olacaktır. Sağlığınızı riske atacak herhangi bir el hatası ise bazı sorunları beraberinde getirecektir.

Biyopsinin Riskleri

  • Tiroid biyopsisi başta olmak üzere yaptırmak istediğiniz tüm biyopsinin en genel riski bölgede kanama meydana gelmesidir. Bölgesel kanama oluşması, işlem tamamlandıktan sonra morarmaların ve sertleşmelerin kalmasına neden olabilmektedir.
  • Biyopsi noktasında enfeksiyon oluşması da bir başka risk olarak bilinmektedir. Yeterince steril bir bakım yapıldığında risk ortadan kalkacaktır.
  • Biyopside oldukça nadir gerçekleşen ancak bir süre etkisi hissedilen bir başka risk akciğer zarında yaralanmanın olmasıdır. Akciğer zarının zarar görmesi tedavi edilmeden iyileşebilmektedir.

Biyopsi Acıtır mı?

Biyopsi olmanız gerektiğinde doktorunuzun size söylediği şekilde hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Biyopsi öncesi hazırlıkları detaylıca yapan, gereken özeni gösterip kuralları ihmal etmeyen kişiler, biyopsiye rahatlıkla girip çıkabilmektedir. Bu noktada biyopsi anıyla ilgili kaygınız varsa rahatlayabilirsiniz.

Biyopsi işlemi sırasında lokal anestezi işlemi yapılmaktadır. Dolayısıyla hastanın bölgesel olarak acı hissetmesi söz konusu olmamaktadır. Acı duyduğunu iddia eden hastaların lokal anestezi ile ilgili sıkıntısı olabilir aksi halde biyopsinin acı yaratması söz konusu değildir.

Biyopsi yapılırken hastanın kendinde olması, sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır. Lokal anestezi sonradan yaşanacak narkoz etkilerini ortadan kaldırmaktadır.

Biyopsi Ağrı Yapar mı?

Biyopsi sonrası yan etkiler arasında bazı hastaların ağrı yaşadıkları dikkat çekmektedir. Her bünye diğerinden farklıdır. Dolayısıyla cerrahi bir müdahaleyi kaldırma ve atlatma konusunda da tepkileri farklılık gösterecektir.

Biyopsi işlemi gerçekleştikten sonra lokal anestezinin uygulandığı noktada ağrı yaşanmaması için gerekli ağrı kesici takviyesi yapılmaktadır. Birçok kişi, işlem sırasında uyanık olsa dahi işlemin gerçekleştiği anki durumu anlamaz.

Yaklaşık olarak 5 dakika süren biyopsi işlemi, sonrasında dinlenmeyi zorunlu kılmaktadır. Hastanın biyopsi sonrasında ağır kaldırması kendini yorması halinde acı ve ağrı yaşaması son derece normal kabul edilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun size tarif ettiği şekilde bir süre dinlenmeye kendinizi yormamaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

yorumlayın

  1. Annemden tiroid biyopsisi istediler ama tiroid biyopsisi acı verir mi? Annem çok tedirgin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir