Ana Sayfa / Kanser Çeşitleri / Dil Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi
Dil Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi
Dil Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Dil Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Dil kanseri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi süresince hastalığa sahip kişileri yıpratan ciddi bir sağlık problemlidir. Vücuttaki hücreler üzerinde gelişen ve kötü huylu, habis dokulara kanser adı verilmektedir.

Kanser vücudun hemen her bölgesinde görülebilmekle beraber ağır seyreden çokça çeşidi olan bir hastalıktır. Dil kanseri de kanser çeşitlerinden birisidir ve günlük hayatı ciddi şekilde etkiler.

Dil kanseri yaşam süresi hastalığa yakalananların merak ettiği konulardan biridir. Dil kanseri ölüm oranı, yaşam süresi gibi konular dil kanserinin çeşidine ve seyrine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bunlar dil kanseri metastazını da önemli bir konu haline getirmektedir. Metastaz söz konusu olduğunda yaşam süresi doğrudan etkilenmektedir.

Dil Kanseri Nedir? Nasıl Görünür?

Dil kanserinde, diğer kanserlerin pek çoğundan farklı olarak gözle görülebilirlik söz konusudur. Dil üzerindeki tümörler dışarıdaki kişilerce ya da hasta kendi gözlemlediğinde görülebilir şekilde olabilmektedir. Bu nedenle dil kanseri fotoğraflanabilir ve görünüşü bilindiğinden şüpheli durumlarda tespit edilmesi daha kolay olabilir.

Dil Kanseri Nedir?

Hücre kontrolünün sağlandığı yönetici DNA kısmında oluşan bir hasar neticesinde zararlı hücreler kontrolsüzce çoğalabilmektedir. Dil bölgesinde bu olay gerçekleştiğinde hücreler bir araya gelerek tümörleri meydana getirebilir.

Dilde görülen bu zararlı hücre yapılanmasına dil kanseri adı verilmektedir. Aslen vücutta çoğu zaman sayısızca hatalı hücre ürer ama vücudun bağışıklık sistemi bunları büyük oranda baskılamaktadır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında vücut kanser hücrelerinin hızlı ilerleyişi karşısında yetersiz kalabilmektedir.

Dil Kanseri Nasıl Görünür?

Dil üzerinde görülen kanserler başka belirtiler vermediğinde çoğu zaman anlaşılması zor yapıdadır. Dilde kızarıklık, yarık görüntüsü, beyaz yaralar, renk değişiklikleri, şişlikler dil kanserindeki bazı görünümlerdir. Oluşan kanserli kitle, kolayca başka bölgelere yayılıyorsa kötü huylu olma ihtimali yüksektir.

Her Ağız Yarası Kanser Midir?

Ağız bölgesinde, dil üstünde ya da altında hemen herkes hayatında bir kez de olsa yara çıktığına şahit olmuştur. Bazı kişilerde dil yaraları, ağız içi yaralar ve uçuklar, diğer insanlara oranla daha fazla çıkabilir. Bu kadar çok çıksalar bile dilde çıkan her yarar dil kanserine işaret etmez ama yarayı takip etmekte fayda vardır.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil kanserinin aslında pek çok belirtisi vardır ama belirtilerden bazıları, özellikle de sıradan ağız içi problemleri gibi görülen belirtiler, dil kanserinin anlaşılmasını zorlaştırabilir.

Çoğu zaman dil üzerindeki değişiklikler fark edilemez. Belirtiler çok ileri safhaya geldiğinde rahatsız edici olur ve doktora gitme gereği duyulur. Dil kanserinin son evresine gelmeden teşhis olunabilmesi için erken belirtilerin bilinmesi ve insanların zaman zaman dillerini incelemesi önemlidir.

Dil Kanserinin Erken Belirtileri

Dil kanserinin erken belirtileri çok sıradan belirtiler olduğundan görüldüğü ilk anda akla dil kanseri gelmeyebilir. Ancak kendini dinleyen, kendini dikkatle inceleyen bireyler, bu değişiklikleri rahatlıkla fark edebilirler.

Dil kanseri nasıl anlaşılır merak ediyorsanız; belirtileri kendi diliniz üzerinde inceleyerek bir ön sonuca varabilirsiniz.

  • Dil üzerinde görüle beyaz ya da kırmızı benekler dil kanserinin habercisi olabilir. Oluşan bu minik tümörler zaman içerisinde büyüyerek birleşebilir. Dile bakıldığında bu beneklerden kanser söz konusu değilken de görülebilir. Beneklerin varlığından çok çoğalma durumu, beneklerin dışındaki belirtiler takip edilmelidir.
  • Dil üzerinde, yanında ya da altında oluşan kırmızı ya da beyaz, acılı yaralar dil kanserine işaret edebilir. Özellikle bu yaralar sık sık geçiyorsa, çıktığında geçmek bilmiyorsa ve çoğalıyorsa şüpheli yaklaşmakta fayda var.
  • Yutkunmada güçlük, tat almada değişiklik, yutkunurken ya da konuşurken ağrı ve acı hissetme dil kanserini diğer erken belirtilerindendir. Tek bir belirti çoğu zaman bir şey ifade etmezken; belirtilerin birkaçının bir arada bulunması halinde kontrol aksatılmamalıdır.

Dil Kanserinin Geç Belirtileri

Dil kanserinin ilk belirtilerinin dışında hastalığın biraz daha ilerlediği dönemde farklı belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler, erken belirtilerden daha kolay fark edilebilmektedir çünkü artık hastalık ilerlemiş durumdadır.

  • Kişinin artık nefesi değişmeye başlamıştır. Ağızda kötü bir koku oluşabilir ve bu koku geçici değildir. Başka belirti yoksa nefes kokusu akla ilk önce çürük dişleri getirebileceğinden; ayırt edici bir belirti sayılmaz.
  • Kilo kaybı hemen her kanser türünün geç belirtilerindendir. Kilo kaybı gözle görülür derecedir ve kişide ciddi bir iştahsızlık vardır. Kilo kaybı safhasına gelindiğinde muhtemelen hastalık fazlasıyla ilerlemiştir.
  • Boğazda ve lenf bezlerinde şişlikler ortaya çıkabilir. Bu bezeler genellikle ağrılıdır ve göz görülür büyülüğe ulaşabilir.

Dil Kanseri Teşhisi

Dil kanserinin teşhisinde bir takım kan testleri ve ileri seviye tetkikler gerekebilmektedir. Kesin teşhis için diğer kanser türlerinde olduğu gibi sadece kan testi yeterli olmayacaktır.

Teşhis konusunda en önemli konu hastanın doktora doğru ve net bilgiler vermesidir. Teşhis konulduktan sonra özellikle hasta yakınları dil kanseri bulaşıcı mıdır merak ederler. Dil kanserinde bulaşıcı olmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Dil kanserinde risk grubu içinde olanlar, teşhis konusunda avantajlı olmak için düzenli kontrollerini aksatmamalılar. Risk grubunda olmayanların kendilerini dikkatle gözlemlemesi doktora başvurması önemlidir.

Dil Kanseri Teşhisinde Yapılan Testler

Dil kanserinin teşhisinde diğer kanserlerde de bakılan birçok değere kandan bakılabilmektedir. Kan sonuçlarından fikir yürütmek çoğu zaman imkansızdır. Bu nedenle doktorlar kan testlerine ilaveten bazı tetkikler isterler.

Dil Kanseri Teşhisinde Yapılan Tetkikler

Hemen her kanser türünde olduğu gibi dil kanserinde de biyopsi, doku örneği gibi incelemeler yapılabilir. Örneklerin incelenmesi neticesinde dil kanserinin teşhisinde kesin sonuca varılabilir. Bu aşamadan sonra artık tedavi planlanması aşamasına geçilmelidir.

Dil Kanseri Tedavisi

Dil kanserinde en etkin çözüm cerrahidir. Dil kanseri ameliyatı, hastalığın durumuna göre birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Erken teşhis olması halinde hemen her dil kanseri iyileşebilir.

Dil kanseri ölümcül müdür sorusunun yanıtında en önemli çizgi teşhis zamanıdır. Tedavi aşamasında tek bir yöntemle kalınmayıp birkaç tedavi yöntemi bir arada da kullanılabilir.

Dil Kanserinin İlaçla Tedavisi

Dil kanserinde kemoterapi uygulaması genellikle cerrahi işlemden sonra yapılır. Çok nadir olarak eğer dil kanseri çok erken fark edilmişse kemoterapi sonuç verebilmektedir.

Kemoterapi ile birlikte radyasyon tedavisi de uygulanabilir. Ancak çoğu zaman ilaçla tedavi yeterli gelmemektedir. Dil kanserinin kemoterapi dışında ilaçla tedavisi söz konusu değildir.

Dil Kanserinin Cerrahi Tedavisi

Dil kanserinde çok fazla ameliyat seçeneği vardır. Erken teşhislerde çok küçük bir alan cerrahi ile alınarak kanserden kurtulmak mümkündür. Ancak cerrahi karar verilecekse yineleme, tekrar çoğalma ihtimalleri göz ardı edilmemelidir.

Daha ileri vakalarda ne yazık ki dilin büyükçe bir kısmı ya da tamamı alınabilir. Bu işleme glosektomi adı verilmektedir. Kanser dilden çene ve yakın alanlara yayılmışsa çene kemiklerinden kanserli parçaların alınması bile gündeme gelebilir.

Dil kanserinde metastaz boyun lenflerine ilerlemişse boyun diseksiyonu adı verilen operasyon ile lenf bezleri alınabilir. Hastalar dilde yapılan cerrahi işlemler sonrasında estetik operasyonu tercih edebilirler.

Estetik operasyona karar verilmeden önce kanserin tamamen temizlenmiş olmasına, tedavinin tamamen sonlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir