Ana Sayfa / Kemoterapi Rehberi / Kemoterapi Alırken Enfeksiyon Belirtileri
Kemoterapi Alırken Enfeksiyon Belirtileri
Kemoterapi Alırken Enfeksiyon Belirtileri

Kemoterapi Alırken Enfeksiyon Belirtileri

Kemoterapi alırken enfeksiyon belirtileri, kişinin vücudunun ne denli güçlü ve güçsüz olduğu ile ilgilidir. Sağlıklı bir insanın vücudu virüslerle, mikroplarla ve bakterilerle güçlü şekilde mücadele ederek koruma sağlamaktadır.

Kanserli olan hastalarda ise bağışıklık sistemi bu denli güçlü olamamaktadır.

Kanserli hastaların kemoterapi alırken diğer yandan güçlü olmaları ise bir hayli zorlayıcı olabilmektedir. Bu süreçte vücudun tehlikelere açık durumda olması bazen enfeksiyon riskini akıllara getirmektedir.

Lösemide akciğer enfeksiyonu, akciğer kanserinde solunum yolu enfeksiyonları gibi pek çok enfeksiyon riski hastaları beklemektedir. Bu süreçte bilinçli olmak ve belirti takibini doğru yapmak,  enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Kemoterapi Alırken Enfeksiyon Belirtileri

  • Kemoterapi alan hastaların enfeksiyonlara açık durumda olması fırsatçı enfeksiyon simi verilen enfeksiyonları gündeme getirmektedir. Fırsatçı enfeksiyon, sağlıklı bir insanda enfeksiyona hastalığa neden olmayacak durumun, kemoterapi sırasında sorun olmasıdır. Bunun en büyük belirtisi de ateşlenmedir. Kemoterapi alırken hastalın aniden ateşlenmesi ve bu ateşin kısa sürede sona ermemesi enfeksiyon belirtisi olarak görülmektedir.
  • Kanser hastalarında ateş yükselmesi yanında bir de terleme ve titreme durumu da kendini göstermektedir. Ateşe bağlı olarak vücudun devamlı titreme durumunda olması ve özellikle yüz, kol altı, ense kısmında terlemenin olması mümkündür.
  • Kanser hastalarında titreme yanında bir de halsizlik kendini göstermektedir. Halsizlik, kemoterapi sürecinde ve hastalığın genel zaman diliminde sık görülen bir durumdur. Bu sebeple enfeksiyon belirtisi olarak anlaşılması biraz zor olabilmektedir.

Kemoterapi Alırken Ağrı Belirtisi

Kemoterapi alırken grip oldum ya da kemoterapi sırasında üşüttüm cümlelerini çok sık duyarsınız. Bu şikâyetler çoğu zaman belirtilerle beraber gelen şikâyetlerdir.

Kişinin enfeksiyon kaptıktan sonra yaşayabileceği ilk belirtilerden biri ağrılardır. Vücudunun neredeyse tüm noktalarında iğne batmasına benzeyen ağrı durumu kendini göstermektedir.

Kemoterapi alırken ağrı yan etkisiyle beraber bir de enfeksiyon ağrıları olduğunda hastanın bitkin düşmesi normal karşılanmaktadır. Bu nedenle enfeksiyona müdahale edilmesi çok önemlidir.

Tedavi sürecinde özellikle eklem, kas ağrılarının çok sık olduğu bilinmektedir. Bununla beraber bir de diğer yan etkilerle paralel olarak karın ağrısı da kendini gösterebilmektedir.

Kemoterapi Alırken İdrar Belirtisi

İnsan vücuduna yerleşebilme ihtimali olan pek çok enfeksiyon seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Hemen herkesin yaşadığı bu enfeksiyon özellikle kemoterapi sürecinde çok zorlu olabilmektedir.

Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissetme ve karın, mesane bölgesinde baskı ağrı yaşama durumuyla belirti vermektedir. İdrar yolu enfeksiyonuna dair yakalanan bu belirtiler, zaman kaybetmeden müdahale edilmesini gerekli kılmaktadır.

Kemoterapi Alırken İshal Belirtisi

Kemoterapi yan etkileri ile sık sık karıştırılan enfeksiyon belirtileri, kişilerin tedavisini geciktirmektedir. Vücudunuzda normalin dışında herhangi bir gelişme gördüğünüz an zaman kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Normal döngünün dışında kalan ve enfeksiyon belirtisi olarak kabul edilen en temel belirtilerden biri de ishaldir. Kişinin sık sık sulu şekilde tuvalete çıkması, anüs belgesinde yanma ve acıma hissinin oluşması enfeksiyonun habercisidir.

Kemoterapide ishal son derece tehlikeli bir durumdur. Bir an önce sonlandırılması sağlıklı olacaktır.

Kemoterapi Alırken Solunum Problemi Belirtisi

Kanser hastası olan ve kemoterapi gören hastaların kendilerine ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı sık sık koruma altına alınmaları önemlidir.

Kemoterapi sürecinde görülebilecek en tehlikeli enfeksiyonlardan biri de solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Basit bir grip olarak bakmaksa son derece yanlış kabul edilmektedir.

Solunum problemi belirtisi kesik kesik öksürmek, nefes darlığı yaşamak, yutkunmakta ve derin nefes almakta zorlanmak şeklinde kendini göstermektedir. Kanser hastası zatürre olursa bunu atlatabilmesi çok zordur. Bu nedenle enfeksiyon belirtilerini yakalayıp tedavi, olmak çok önemlidir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı

Kemoterapi alırken karın ağrısı şikâyeti çok sık duyulan şikâyetlerden bir tanesidir. Hastalık sürecinde kişinin kanserli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir