Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı?

Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı?

Kemoterapi alırken grip aşısı yapılır mı, grip aşısının herhangi bir yan etkisi söz konusu olur mu soruları sıkça sorulmaktadır. Özellikle hastaların kendileri tarafından merak edilen bu durum hasta yakınları tarafından da iyice öğrenilmelidir.

Kemoterapi alan kişi, kanser hastalığının getirmiş olduğu bağışıklık zayıflamasını yaşayacaktır.

Hem kanserin türüne bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflayacak hem de şiddetli şekilde güçsüz kalma durumu ortaya çıkacaktır. Bu noktada kanser hastalarında bağışıklık güçlendirmek çok önemlidir.

Vücudun savaşabilme potansiyelini arttırabilirseniz kısa süre içerisinde kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. En azından kanserle mücadelede size istediğiniz yanıtı vermesini mümkün kılarsınız.

Kanser Hastalarına Grip Aşısı Yapılır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda kanser hastalarının kemoterapi görmesi neredeyse mecburidir.

Hastalığı yenebilmek için belli bir kür olarak hazırlanan kemoterapi kişinin üzerinde bazı etkilere sahip olabilmektedir. Çoğu zaman hastalar, hastalıktan değil de kemoterapiden korktuklarını dile getirmektedirler.

Kanser söz konusu olduğu zaman vücudu güçlü kılmak, direnmesini sağlamak için aşı da kemoterapi de yapılmalıdır. Doğru zamanda uygulanan tedavi hiçbir şekilde yanıtsız kalmamaktadır.

Grip ve kanser ikilisi bir araya geldiği zaman kişinin hastalığı çok daha ağır atlatmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmeye yönelmek büyük bir hassasiyet gerektirmektedir.

Kanser Hastalarına Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kanser hastaları grip olursa ne yapmalı, neler kullandırılmalı sorusu özellikle yakınlar tarafından merak edilmektedir.

Kişi grip olmadan bu durumun önlemini almak gerekmektedir çünkü zaten zayıf olan bünye, griple beraber beklenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Kanser hastaları gribe karşı önlem alabilmek için grip aşısı olmalıdır. Bu aşıyı olmak için en doğru zaman kemoterapi öncesidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda kemoterapi öncesinde gerçekleştirilen grip aşısı işlemi kişinin gribe karşı daha kolay korunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bakımdan olabildiğince temkinli hareket edip henüz kemoterapi başlamadan aşıyı olmak gerekmektedir.

Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı?

Kemoterapide grip olunursa akla doğrudan aşı gelmektedir ancak bu noktada bilinmesi gereken 2 detay yer almaktadır.

Birincisi aşı, grip öncesinde yapılması gereken bir işlemdir. İkincisi ise grip aşısını kemoterapi alma esnasında yapmak pek de sağlıklı bir karar değildir.

Kemoterapi alırken grip oldum ne yapmalıyım diyen hastaların hiçbirisi aşı onayını almamaktadır.

İki tedavinin eş zamanlı gerçekleşmesi, hastanın olumlu bir sonuç alabilmesini mümkün kılmamaktadır. Bu bakımdan kemoterapi alırken grip aşısı olmak pek de onaylanan bir durum değildir.

Kemoterapi Alırken Neden Grip Aşısı Yapılmaz?

  • Grip aşısı kemoterapi esnasında yapılmaması gereken bir işlemdir çünkü kemoterapi vücudun bağışıklık sistemini oldukça zayıflatır. Çok zayıf olan bünyeye eş zamanlı yapılan bir aşı, toparlamaya yetmeyecektir.
  • İnaktif aşı olarak bilinen grip aşıları, kemoterapi gibi güçlü ilaçlarla bir arada kullanıldıklarında yeterince etki edememektedirler. Verdiği güç neredeyse hiçbir işe yaramamaktadır.
  • Kemoterapide alınan bazı ilaçlar, grip aşısı ile tepkimeye girebilmektedir. Vücutta beklenmedik sorunlara neden olan bu durum oldukça tehlikeli kabul edilmektedir.

Kemoterapi Sonrasında Grip Aşısı Yapılır mı?

Kemoterapiden sonra grip aşısı yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kişi grip olmadan önce aşı vurulursa sorunsuz şekilde gribi yenebilecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri aşının ne zaman yapıldığıdır.

Kemoterapinin içerisinde bulunan ilaçlar bazen aşıdan ters sonuç alabilmeye neden olmaktadır. Bu nedenle kişi bu tarz ilaçları alması halinde kemoterapiden 6 ay sonra aşı olabilmektedir.

Ters sonuç alınabilecek bir ilaç alınmadıysa bu durumda kemoterapinin üzerinden 3 ay geçtikten sonra grip aşısının olunabileceği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı? Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı? için yorumda bulun

    Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kemoterapi Alırken Grip Aşısı Yapılır mı? için ilk yorumu yapabilirsin.