Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesi

Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesi

Kemoterapi alırken idrardan kan gelmesi, endişe edilmesine neden olan durumlardan bir tanesidir. Daha önce idrar yollarında herhangi bir problem olmayan ya da kanama sorunuyla karşı karşıya kalmayan kişiler, kemoterapi aldıklarında kanla karşılaşınca panik yapabilmektedirler.

Kemoterapi süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreci en zorlu kılan durum ise yan etkilerdir.

Kemoterapi ilaçları, vücudunuzda beklenmedik problemlere neden olduğunda yan etkiler gecikmeden ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerden biri de idrarda kan görülmesidir. Kemoterapi alan hastada kanama sorunu hastaya göre değişebilen bir yan etkidir.

Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesi

Tuvaletinizi yaparken idrarınızın kanlı olmasını giderde biriken idrar renginden anlayabilirsiniz. Aynı şekilde peçeteye gelen damla kanlar da kanama olduğunu anlamanızı sağlamaktadır.

Kemoterapi sürecinde hasta bu gibi bir durumla karşılaştığında nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmelidir. Hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan doğru olan hamleyi yapmak çok önemlidir.

Kemoterapi alan hastalar, idrardan kan geldiğinde hastalıklarının ilerlediğini düşünebilirler ancak bu durum hastalıkla ilgili değildir. Hastalığınızın gidişatını tahmin etmek için doğru bir düşünce olmayacaktır.

Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesi Kimlerde Görülür?

Kemoterapi alırken idrardan kan gelmesi durumu herkeste görülen bir durum değildir. Dolayısıyla herkesin rahatsızlığıyla kendi rahatsızlığınızı aynı tutmamalısınız.

Bazı hastalarda görülen yan etkiler, diğerlerinde görülmeyebilir. İdrarda görülen kanama durumu oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Kişinin süreci takip etmesi ve kendinde ne sıklıkla olduğunu görmesi önemlidir.

Birçok hasta henüz kemoterapi almaya yeni başladığında kanama belirtisinden endişe duymaktadır. Her hastanın metabolizması diğerinden farklıdır. Bu sebeple bu yan etkinin sizde de olacağından emin olamazsınız.

Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesinin Nedeni

 • Kemoterapi alan hastalarda karşılaşılan belirtilerden biri de kanamalardır. Farklı alanlarda ortaya çıkabilen kanamalar, idrarda olduğunda 2 kez dikkat gerektirmektedir. Bunun için önce nedenini bilip daha sonra nasıl adım atılması gerektiğine dikkat edilmelidir.
 • Kemoterapi alan kişinin idrarında kan olmasının ilk nedeni, ilacın idrarla atılıyor olmasıdır. Kemoterapi ilaçlarının süzülüp atılması işlemi idrarla yapıldığında kanama kendini gösterebilmektedir.
 • Tedavi esnasında kullanılan bazı ilaçlar, doğrudan kendileri kanama yaratabilmektedir.
 • Kan durdurma sürecini engelleyen kemoterapi ilaçları, meydana gelen kanamaları durmadığında idrar yoluyla açığa çıkmasına neden olmaktadır.
 • İdrar yollarında herhangi bir sorun olan kişilerin, kemoterapi ilaçlarıyla beraber kanama belirtisi yaşaması mümkündür.

Kemoterapi Alırken İdrardan Gelen Kan Nasıldır?

Kemoterapide kanama ortaya çıktığında idrar yollarınızda görülüyorsa temkinli olmalısınız. Öncelikle kanamanın ne ölçüde olduğuna göz atmalısınız. İdrarınızla beraber açık kırmızı bir renge sahip kan karışımı akıyorsa bu durum, ilaçların yan etkisinden kaynaklanıyor demektir.

Kimi hastalarda bu şekilde görülen kanama kimi hastalarda daha koyu renkli olmaktadır. Koyu kırmızı ve parlak bir kanama olduğunda ise zaman kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Kemoterapi Alırken İdrardan Kan Gelmesi Tehlikeli mi?

Kemoterapi gören hasta, idrarında kanama gördüğünde kendini kötü hissedebilmektedir. Bu durum, acil durumlar listesinde yer alan önemli konulardan biridir. Bu nedenle idrarda kanama meydana geldiğinde zaman kaybetmeden doktora danışılması, durumun ne ölçüde tehlikeli olduğunun anlaşılması gerekmektedir.

İdrarda kan görülmesi ölümcül bir etkiye sahip değildir fakat vücutta bazı şeylerin ters gittiğinin kanıtıdır. Bu sebeple doktordan kesinlikle saklanmamalı, gereken tahliller yapılmalıdır.

Doktorunuz basit bir idrar tahlili ile nedeni bulacak ve bu konuda adım atacaktır. Her hastanın hastalığının türü, kaçıncı evrede oluşu, kemoterapi ilaçlarının içeriği farklıdır. Dolayısıyla kanama ortak olsa da sonuç değişken olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Erkan dedi ki:

  İdrardan kan gelmesi erkeklerde kanser belirtisi olabilir mi? Bunun için hangi bölüme gitmeliyim?

 2. bekko dedi ki:

  evet,mesane kanseri belirtisi olabilir,bir uroloji uzmanna danismalisiniz