Kemoterapi Alırken İshal Olmak

Kemoterapi Alırken İshal Olmak

Kemoterapi alırken ishal rahatsızlığının yaşandığı çok sık görülmektedir. Hastaların büyük çoğunluğunda ishal şikâyetleri dile getirilmektedir. Bu durum birkaç nedene bağlanmakla birlikte özellikle kanser hastalığının kendisinin ishale neden olduğu çok iyi bilinmektedir.

Vücudun etkilenmiş olduğu bir hastalık söz konusu iken bununla beraber tüm sistemler de dengesini kaybedebilmektedir.

Kemoterapi esnasında ishal olunması durumu birçok hastanın yaşadığı bir sıkıntıdır ancak her hastada ortaya çıkan bir etki değildir. Bu nedenle kemoterapinin yan etkilerinden biri kabul edilmekte ve değişken olarak tanımlanmaktadır.

Bazı hastalar, yoğun ishal yaşarken bazıları da kabızlıkla mücadele edebilmektedirler.

Kemoterapi Alırken İshal Nedenleri

  • Kanser hastaları neden ishal olur sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu durumda ishalin görülmesinin temel nedeni kullanılan ilaçlardır. İlaçların etkileri ile birlikte ishal ortaya çıkmaktadır.
  • Kemoterapide ishale neden olan durum, yararlı bakterilerin de kaybedilmiş olmasıdır. Kullanılan ilaçlar, yararlı bakterilerin kaybına neden olduğu için bağırsaklar kendini toparlamakta geç kalmaktadır.
  • Kemoterapi tedavisi, pankreas kanseri için gerçekleştiriliyor ise dışkılama sorununun ishal olması çok doğaldır. Bu kanser türü doğrudan bağırsaklar üzerinde de etkili olmaktadır.
  • İshal nedenleri kanser hastalarında daha farklı baş gösterebilmektedir. Özellikle stres ve kaygının neden olduğu psikolojik nedenler de akılda bulunmalıdır. Kişi, kemoterapinin başlaması ve etkileri konusunda kaygı sahibi ise bu durumda ishal olma ihtimali bulunmaktadır.

Kemoterapi Alırken İshal Belirtileri

Kemoterapi sonrası karın ağrısı ile kendini belli etmeye başlayan ishal önce kramplarla gelmektedir.

Vücudun kısa süreli ağrılarla sarsılmasına neden olmaktadır. Sonrasında bağırsaklarda buruntu ve midede sancıma durumu ortaya çıkmaktadır.

Birçok hasta, kemoterapi döneminde yeterince beslenemediği için mide sorunları, bağırsak sorunları rahatça ortaya çıkabilmektedir.

Belirtilerden bir diğeri sık sık tuvalete çıkmaktır. Dışkı kıvamının çok sıvı olması ve yaparken akışkan şekilde ortaya çıkması ishal belirtileri arasında yer almaktadır.

Kemoterapi Alırken İshal Ne Kadar Sürer?

İshal ne zaman tehlikeli sorusu özellikle kemoterapi döneminde sorulması gereken bir sorudur.

Birçok kişi farkında olmadan günlerce ishal sıkıntısı yaşamakta ve dehidrasyon ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu duruma engel olabilmek için yapılması gereken ilk iş ishali takip etmektir.

İshal ağrısı ve sancısının 2 günden daha uzun sürmesi halinde zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir ağrı olmadığı halde ishalin devam etmesi durumu söz konusu ise bu durumda 4 gün gözlemlenmelidir. 4. günün ardından ishalde herhangi bir değişim yoksa muhakkak doktora gidilmelidir.

Gün içinde 4 defadan fazla tuvalete gidiyorsanız ishalinizi sürekli takip etmelisiniz.

Özellikle 6 kez ve daha fazla çıkmanız halinde vakit kaybetmeden doktorunuza durumu anlatmalısınız.

Kemoterapi Alırken İshal Nasıl Önlenir?

Kemoterapi sonrası ishale ne iyi gelir sorusu sık sık sorulmaktadır. İshale iyi gelebilecek ilk hamleniz beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altına almanızdır.

Özellikle posalı besinlerden bir süre uzak durmanız ve baharatlı, acılı besinleri tüketmemeniz tavsiye edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka unsur yüksek kalorili ve potasyum bakımından zengin olan besinlere ağırlık vermektir.

Peynir, yumurta, patates, muz gibi besinler ishalin önlenmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Kemoterapi Alırken Su Tüketimi İshale İyi Gelir mi?

Kemoterapi sonrası ishal nasıl geçer sorusuna verilebilecek bir cevap da sudur. Kişi ne kadar çok su içerse o kadar fazla rahatladığını hissedecektir. İshal vücutta sıvı kaybına neden olan bir sorundur.

Ortaya çıkan su kaybını en aza indirmek, vücudun su ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde ishal sorununuza çözüm bulabilir, bağırsaklarınızın daha sağlıklı çalıştığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kemoterapi Alırken İshal Olmak Kemoterapi Alırken İshal Olmak için yorumda bulun

    Kemoterapi Alırken İshal Olmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kemoterapi Alırken İshal Olmak için ilk yorumu yapabilirsin.