Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı

Kemoterapi alırken karın ağrısı şikâyeti çok sık duyulan şikâyetlerden bir tanesidir.

Hastalık sürecinde kişinin kanserli hücreleri ortadan kaldırılırken diğer yandan vücut için gerekli olan yararlı hücreler de ortadan kaldırılmaktadır.

Sağlıklı çalışma dengesini bozan bu durum ne yazık ki ağrıların ve sancıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kemoterapi mide ağrısı, karın ağrısı gibi temel birkaç ağrıya neden olmaktadır. Kişi bu ağrıları aşmak için birkaç ufak yöntem deneyebilir ancak her kemoterapi sonrasında kendini tekrarlayan etkili ağrılar olduğu unutulmamalıdır.

Kemoterapi zorlu ve ağrılı olan bir süreçtir. Bu süreci olabildiğince dikkatli idare edebilmek, ağrı yönetimini kontrol altına alabilmek gerekmektedir.

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı Olur mu?

Kemoterapi sonrası baş ağrısı ya da vücut ağrısı olabildiği gibi karın ağrısı da ortaya çıkabilmektedir. Vücudun hangi bölge için kanser tedavisi olduğu bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Karın, mide ve bağırsak bölgesinde ortaya çıkan kanser çeşitleri söz konusu olduğu zaman kemoterapi alımı bu bölgelere odaklı gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla vücudun ilaç aldığı bu bölgelerle birlikte karın civarında ağrılar oluşabilmektedir.

Kemoterapinin yan etkilerinden biri olan karın ağrısı herkeste görülen bir durum değildir.

Kimi vücutlarda farklı yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tedavi öncesinde bu konuyla ilgili herhangi bir ön yargıya sahip olunmaması tavsiye edilmektedir.

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı Neden Olur?

Kemoterapi alan kişilerde görülen yaygın ağrılardan biri de karın ağrısıdır. Karın ağrısı şikâyeti olan kişiler bunun doğrudan ilaçlarla ilgili olduğunu aklına getirmelidir.

İlaçlar vücudun çalışma sistemini bozmaktadır. Sindirim sistemi eskisi kadar sağlıklı çalışamadığı için beraberinde mide sorunları baş göstermektedir. Mide sorunu ise bulantı ve şiddetli karın ağrısı doğurabilmektedir.

Kemoterapi mide bulantısı yanında boşaltım konusunda da zorlanmalara sebebiyet verebilmektedir.

Özellikle bazı ilaçların doğrudan kabızlık yaptığı görülmektedir. Boşaltım sisteminin olması gerektiği gibi çalışmaması kişinin karın ağrısıyla mücadele etmesine sebep olabilmektedir.

Kemoterapi Sürecinde Karın Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kemoterapi kaç seans olur ne kadar sürede yapılır soruları sık sık sorulmaktadır. Bu seanslara bağlı olarak da yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Yan etkilerden biri olan ağrılar, kişiye göre değişebilmektedir.  Kimileri için kemoterapiden sonraki 3 güne kadar süren karın ağrısı kimileri için ertesi gün sona erebilmektedir.

Kemoterapi gören hastalar doz doz alım yapmaktadır. Her dozdan sonra yan etkiler açığa çıkmakta ve 3 günlük bir süreç içerisinde bu etkiler hafiflemeye başlamaktadır.

Bünyesi zayıf olan hastaların ağrıları 5 güne kadar çektiği bilinmektedir ancak sonrasında karın ağrısına dair herhangi bir belirti kalmamaktadır.

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı Ne Zaman Tamamen Geçer?

Kemoterapi sürecinde ağrılarınızın devamlı tekrar edebilme ihtimali vardır. Her dozda belli başlı yan etkiler kendilerini hatırlatacak ve ağrılı şekilde ilaçların etki etmesini sağlayacaktır. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli detay iyileşmedir.

Kemoterapi son bulduğu zaman kişinin karın ağrıları da son bulacaktır. Tamamıyla kesilmesi durumu ancak ilaçların bırakılmasına bağlıdır.

Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

  • Kemoterapi gören hastada bacak ağrısı olabildiği gibi karın ağrısı da sıkça görülmektedir. Bu ağrıları hafifletebilmek için kişinin kendini sıcak tutması gerekmektedir. Özellikle vücudun savunmasız kaldığı bu dönemde üşütmeyle birlikte karın ağrısı şiddetli şekilde artmaktadır.
  • Kemoterapi sonrası karın ağrısı için karın bölgesine sıcak kompres uygulanmalı ve vücut devamlı dinlendirilmelidir. Ne kadar az hareket edilirse o kadar az ağrı olmaktadır. Bu bakımdan kişinin kendine dikkat etmesi önemlidir.
  • Kanser ağrı kesici ilaçlarla geçirilmez ancak kemoterapi sürecinde doktorlar ağrı kesici ilaçlar verebilmektedir. Bu sayede durum daha az ağrıyla atlatılmaktadır. Bu noktada keyfi ve bilinçsiz ağrı kesici kullanımı kesinlikle yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı için yorumda bulun

    Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kemoterapi Alırken Karın Ağrısı için ilk yorumu yapabilirsin.