Kemoterapi Alırken Kaşlar Ne Zaman Dökülür?

Kemoterapi Alırken Kaşlar Ne Zaman Dökülür?

Kemoterapi alırken kaşlar ne zaman dökülür, saçlarla beraber dökülmesi ne zaman olur soruları sıkça sorulmaktadır. Kemoterapi esnasında alınan ilaçlar, vücutta bazı yan etkilere neden olmaktadır.

Çoğu zaman hastaların %65’lik bir kısmında bu ilaçların saç ve kaş dökülmesine neden olduğu dikkat çekmektedir. Her hasta için kaş dökülmesi söz konusu olmasa da güçlü ilaç içeriği ile kemoterapinin yan etkileri arasında bu durumu görmek mümkündür.

Kaş dökülmesi vücuda alınan ilaçlar nedeniyle dönemsel olarak görülen bir yan etkidir. İlaç almaya başladığınız gibi kaşlarınız dökülmez. Dozlar ve tedavinin gidişatı belirleyici olarak önemli bir rol oynar.

İlginizi Çekebilir: Kemoterapi Sürecinde Saç Dökülmesi

Kemoterapi Alırken Kaşlar Ne Zaman Dökülür?

Kemoterapide saçı dökülmeyenler, kaşları olduğu gibi kalanlar bulunduğu gibi dökülme yaşayanlar da vardır. Kaş dökülmeleri ilk ilacı almaya başladıktan 2 hafta sonrasında kendini gösterecektir.     Birçok hastada değişen bu durum bazılarında 1 hafta sonra oluşurken bazılarında 3 hafta sonra görülmektedir.

Kemoterapi kaş ve kirpik dökülmesi, kişinin tekrarladığı kürlerle ilgilidir. Sıklıkla 3. haftanın içerisinde hastanın banyo ederken karşılaştığı bir durum olarak bilinmektedir.

Elinizle dokunduğunuzda ciddi şekilde kaş dökülmesi olduğunu görebilirsiniz. Çoğu zaman saçların, kaşlar ve kirpiklerden erken döküldüğü görülmektedir. Dolayısıyla hastalığınızda aldığınız ilaçlara bağlı olarak dökülmenin daha sonra olması da mümkündür.

Kemoterapi Alırken Kaşlar Ne Kadar Süre Dökülür?

Kemoterapiden sonra dökülen kaş ve kirpikler kişinin sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir. Özellikle manevi açıdan olumsuz hissedilmesi son derece doğal karşılanmaktadır.

Kaşlarınızın dökülmesi problemini, ilaç tedaviniz devam ettiği müddetçe yaşayacağınızı bilmelisiniz. Kemoterapi devam ettiği müddetçe dökülmeler ve yan etkiler varlığını gösterecektir. Bu sürecin sonuna geldiğinizde ilaçlarınız son bulduğunda yenilenme kendini hissettirecektir.

Kemoterapi Alırken Kaşlar Neden Dökülür?

  • Kemoterapinin yan etkileri üzerine birçok araştırma ve inceleme yapılmaktadır. Bu araştırmaların pek çoğu kullanılan ilaçlarla dayalı yan etkiler üzerindedir. Sık yaşanan saç, kaş ve kirpik dökülmesi de bu alana dâhildir.
  • Kemoterapide saç dökülmesi problemine neden olan ilk ilaç grubu, anti-mikrotübül ilaçlardır. İlacın %80 oranında etken olduğunu söyleyebilmek mümkündür.
  • Kemoterapide kaş dökülmesine neden olan bir başka grup topoizomeraz inhibitörleri olarak bilinmektedir. Bu grubunsa %60 ile %100 arasında etkili olduğu bilinmektedir.
  • Alkilleyici ajanlar ve antimetabolitler de kaş ve kirpik dökülmesine neden olmaktadır. Alınan bu ilaçlar son bulduğunda, yan etkiler de yavaş yavaş vücudu terk etmektedir.

Kemoterapi Alırken Kaşlar Nasıl Dökülür?

Kemoterapi takma kirpik ve çizme kaş ile geçen bir dönem olabilir. Bu sürecin geçici olduğu asla unutulmamalıdır. Vücut kendini yenileyebilme yetisine sahiptir. Dolayısıyla dökülmelerin sonunda yenilenme de ortaya çıkacaktır.

Kaş dökülmesinin dışarıdan bakıldığında dağınık şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Bu dağınıklık bölgesel kellik görüntüsü doğmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla hastaların çoğu kaşlarını tamamıyla kazıtıp daha sonra çizdirme ya da sürecin sona ermesini bekleme amacı taşımaktadır.

Kemoterapi Alırken Kaşlar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kemoterapi sonrası kaç ve kirpik ne zaman çıkar sorusu merak edilen bir sorudur. Dökülmeler başladığında bu durumu ciddi anlamda sıkıntı yapan hastalar, sürecin hızlanmasını sabırsızlıkla beklemektedir.

Kaşlarınızın çıkma tarihi çoğu zaman aldığınız kürle ilgilidir. Seanslar son bulduğunda, vücut yavaş yavaş kendini yenilemeye başlayacaktır.

Çoğu zaman kemoterapi sonrasında 2 ila 3 aylık süreçte kaşlarınızın yeniden çıktığını görebilirsiniz. Çıkan tüyler, düzenli ve son derece sağlıklı çıkacaktır. Ayrıca dökülmeye dair herhangi bir belirti söz konusu olmayacaktır. 3. ayın sonunda kaşlarınızın tamamıyla çıktığını görmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gül Kurt dedi ki:

    Ben 2 yıl önce kemoterapi gördüm ve hem saçların hem kaşlarım dökülmüştü. Hiç moralinizi bozmayın. Önemli olan moralinizin yüksek olması ve iyileşeceğinize inanmanız. Kemoterapinin bitiminden yaklaşık 3 ay sonra saçlarım ve kaşlarım çıkmaya başladı. Hatta eskisinden çok daha güzel 🙂