X

Kemoterapi Alırken Portakal Yenir mi?

Kemoterapi Alırken Portakal Yenir mi?

Kemoterapi alırken portakal yenir mi sorusu sık sık sorulmaktadır. Doktorların antioksidan konusunda tedirgin adım atmaları ve hastalara güçlü antioksidanlardan uzak durmalarını söylemeleri, portakal hakkındaki şüpheleri de arttırmaktadır. Birçok kanser hastasının greyfurt yasağından sonra portakal yeme konusunda da tedirginlikleri bulunmaktadır.

Portakalın kemoterapiye etkileri hususunda fikir ayrılıkları kendini göstermektedir. Birçok araştırma portakalın herhangi bir zararı olmadığı yönünde olumlu sonuçlansa da aksini düşünen araştırmacılar da yok değildir.

Kemoterapi alırken limon yenir mi, portakal tüketilmesinde sakınca var mı soruları bu fikir ayrılıkları nedeniyle kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Kemoterapi Alırken Portakal Yenir mi?

Kemoterapi alırken portakal yenir mi endişesinin cevabı evettir. Portakal tüketilmesi konusunda araştırmalar tehlikeli bir durum olmadığının altını çizmektedir.

Özellikle metabolizmanın güçlü kalması gereken kemoterapi döneminde, portakal gibi C vitamini depolarının daha faydalı olduğu belirtilmektedir.

Kemoterapi alan hastaların yorumlarına göz gezdirdiğinizde hemen hepsinin endişeli şekilde portakal araştırması yaptığını görebilirsiniz.

Portakalın kemoterapi alan hastalarını dehşete düşürmesine neden olacak herhangi bir etkisi yoktur. Dengeli olmak şartıyla tüketilmesi sorun teşkil etmeyecektir.

Kemoterapi Alırken Kan Portakalı Yenir mi?

Kemoterapi alırken yenmemesi gerekenler arasında greyfurt ve kan portakalı yan yana yer almaktadır. Vücudun kendini toparlayarak var gücüyle savaştığı kemoterapi sürecinde bazı antioksidanlar kanserli hücrelerin artmasına neden olabilmektedir.

Benzer İçerikler

İçinde likopen bulunduran kan portakalı da bu grup içerisinde yerini almaktadır.

Kan portakalı dışarıdan koyu turuncu tonlarda olan içi kesildiğinde kırmızı ve turuncu bir renk arasında olan özel bir portakaldır. Kan portakalı yemek isteyen kişilerin kemoterapi sürecinde olmamaları, sağlıklı bir tedavi süreci atlatabilmeleri açısından çok önemlidir.

Kemoterapi Alırken Portakal Yemenin Faydaları

  • Kemoterapi olan hasta grip olursa ne yapmalı, hangi ilaçları alıp nasıl beslenmeli soruları doktorlara sorulmaktadır. Bu noktada cevap her zaman doğal olana yönelmekten geçmektedir.
  • Kemoterapi alırken bağışıklığınız çok zayıflayacağı için portakal yemeniz, güçlenmenize yardımcı olacaktır. C vitamini deposu olan portakal, vücudun kendini toparlayabilmesini mümkün kılacaktır.
  • Portakalın vermiş olduğu enerji birçok meyve tarafından verilmemektedir. Bu nedenle tüketiminin devam etmesi tavsiye edilmektedir.
  • Portakalın vücudu yenileme, hücreleri tazeleme avantajı bulunmaktadır.

Kemoterapi Alırken Portakal Nasıl Yenmeli?

Kemoterapi alan bir hasta olduğunuzda veyahut yakınlarınızdan biri kemoterapi aldığında şaşkınlık yaşadığınız konulardan biri de beslenme olacaktır. Kemoterapi alan hastalar için yemek tarifleri arayıp bulmaz ve detaylı şekilde düşünüp menü oluşturmak sizi yoracaktır.

Yedirdiklerinizin zarar vermemesi, sağlığınızı olumsuz yönde etkilememesi için doğal ve organik olmasına özen göstermelisiniz. Portakal verilmesi gereken kemoterapi hastasına marketten alınmış, mevsimsiz portakal vermemelisiniz.

Taze ve mevsiminde, organik olarak yetiştirilmiş bir portakal yemesini sağlamalısınız.

Tercih ederseniz zaman zaman portakal suyu şeklinde hazırlayıp verebilir, vücudunun güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Portakalı posalı haliyle yemesi, sindirim sistemine daha iyi gelecek ve kemoterapinin yan etkilerinden olan mide bulantısını bastıracaktır.

Kemoterapi Alırken Ne Kadar Portakal Yenmeli?

Kemoterapi alan hastaların meyve tüketimleri takip edilmelidir. Her gün aynı meyveyi ısrarcı şekilde tüketmeleri pek de sağlıklı sonuç vermeyecektir. Dolayısıyla her vitamini ve minerali alabileceği çeşitli bir meyve menüsü oluşturmak oldukça önemlidir.

Kemoterapi alan hastanın menüsünde portakal varsa haftada en fazla 3 gün bulundurulmalıdır. Diğer günlerde farklı meyveler sunulmalı ve vücudun C vitaminiyle beraber diğer vitaminleri karşılayacağı bir beslenme listesi olmalıdır.

Portakal tüketimi aşırı yapıldığında antikor üretimi kontrolden çıkacaktır. Bu nedenle fazla tüketilmesi tavsiye edilmemekte, hasta ve hasta yakınlarının dengeli şekilde menüye dağıtmaları duyurulmaktadır.

admin:

Yorumları Göster (1)

  • Arkadaşlar doktorumuz greyfurt konusunda dikkatli olmamızı söyledi. Bilgisi olmayan varsa diye yazmak istedim.

Benzer İçerikler