Ana Sayfa / Kanser ve Beslenme / Kemoterapi Alırken Sarımsak Yenir mi?
Kemoterapi Alırken Sarımsak Yenir mi?
Kemoterapi Alırken Sarımsak Yenir mi?

Kemoterapi Alırken Sarımsak Yenir mi?

Kemoterapi alırken sarımsak yenir mi, hangi besinlerle beslenmek fayda sağlayacaktır soruları çok sık sorulmaktadır. Ne yediğiniz kemoterapi, süreci için de hastalığı yenme süreci için de çok önemlidir.

Sağlıklı beslenilmesi halinde hastalıkla mücadelenin kolaylaştığı bilimsel bir gerçektir. Dolayısıyla sarımsaktan limona, soğandan ıspanağa kadar hangi sebzelere ve meyvelere ağırlık vermeniz gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.

Kemoterapi alırken yenmemesi gerekenler dendiğinde akla ilk olarak antioksidanlar gelmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan etkisi olan bu besinler, faydalı olduğu kadar beklenmedik olumsuzluklara da neden olabilmektedir.

Kemoterapi Alırken Sarımsak Yenir mi?

Kemoterapi alan hasta yorumları ve kemoterapi durumları göz önüne getirildiğinde bazı besinleri dengeli şekilde tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Özellikle kemoterapi alınan günlerde bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda kemoterapi alan hastaların sarımsak, soğan gibi antioksidan kaynaklarını kısıtlı kullanmaları daha sağlıklı sonuç vermektedir. Kemoterapi ilaçlarıyla birlikte alındığında birtakım sorunlara neden olabilen bu besinler, kişinin doktoru tarafından yasaklanabilmektedir.

Her hasta aynı kanser türünde aynı kanser evresinde olmayabilir. Dolayısıyla yasaklanan ve serbest bırakılan besinler de değişkenlik göstermektedir.

Kemoterapinin etkisini azaltan yiyecekler, hastalığın durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sarımsak da aynı şekilde her hastada aynı etkiyi uyandırmayabilmektedir.

Kemoterapi Alırken Sarımsak Neden Sakıncalı?

Kemoterapi etkileri göz önüne getirildiğinde özellikle bazı ilaçların her besinle aynı tepkimeye girmediği dikkat çekmektedir. Bu noktada sarımsağın içerisindeki yoğun antioksidan da olumlu sonuç vermeyen maddeler arasında bulunmaktadır.

Sarımsağın kemoterapi sırasında kullanılmamasının temel nedeni, vücudun savunma mekanizmasını ilaçlara karşı güçlendirmesidir. Dolayısıyla vücut ilaçlara karşı savunma geliştirdiğinde söz konusu herhangi bir gelişme kaydedilememektedir. Bununla beraber yüksek dozda antioksidan alındığında, vücuttan beklenmeyen bir kanser tetikleme reaksiyonu alınmaktadır.

Kanserli hücrelerin artması, kemoterapinin boşuna alınmasına neden olmaktadır.

Kemoterapi Alırken Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

  • Sarımsağın faydaları hemen herkesin fikir yürütebildiği konu başlıklarından bir tanesidir. Sarımsak tüketmek ve düzenli olarak yemek gibi bir alışkanlığınız varsa faydalarından yararlanmanız mümkündür ancak kemoterapi sürecinde bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle tüketim tarzınıza dikkat etmeniz son derece önemlidir.
  • Kemoterapi alanlar nasıl beslenmeli sorusuna verilebilecek cevaplardan biri çiğ tüketimdir. Sarımsak tüketmek isteyen kişiler, düzenli olarak çiğ tüketmeye gayret göstermelidir.
  • Sarımsağın yemeklerin içerisinde kullanımı bilhassa pişmeye yakın olmalıdır.
  • Salatalarda sarımsak kullanmak daha kolay faydalanılmasını sağlayacaktır.

Kemoterapi Alırken Sarımsak Ne Kadar Tüketilmeli?

Kemoterapi alan hasta yakınları nelere dikkat etmeli, nasıl beslenme sağlanmalı konuları merak edilebilmektedir. Kemoterapi alırken sarımsak tüketimi bu konuda özen gerektirmektedir. Hasta yakınları ya da hastanın kendi yemek hazırlarken sarımsak miktarına özellikle dikkat etmelidir.

Antioksidan olarak oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan sarımsak düzenli olarak tüketilmemelidir. Aşırı miktarda tüketimi, kemoterapinin daha ağır ilerlemesine neden olacaktır. Dolayısıyla tüketim miktarı 1 diş ile sabitlenip belli aralıklarla olmalıdır. Bu sayede istenilen sonucun alınması çok daha kolay olacaktır.

Kemoterapi Alırken Sarımsak Ne Zaman Tüketilmeli?

Kemoterapi alan hastalar için yemek tariflerine baktığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli konu malzemelerdir. İçerisinde sarımsak gibi güçlü gıdalar olan tarifler doğru zamanda doğru şekilde tüketilmelidir.

Özellikle kemoterapi alınan günlerde sarımsak tüketiminin çok sağlıklı olmayacağı dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kemoterapi günlerinde ve takip eden 2 gün içerisinde sarımsak tüketmek doğru değildir.

Sizin yapmanız gereken sarımsağı belli periyodlarda ancak tedavi günlerine denk gelmeyecek şekilde tüketmektir. Çok fazla yenmesi ve yanlış zamanda tüketilmesi istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir