X

Kemoterapi Alırken Sigara İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Sigara İçilir mi?

Kemoterapi alırken sigara içilir mi, sigara içmeye devam edersem hastalığım artar mı soruları hastalar tarafından çok sık sorulmaktadır.

En az hastalar kadar hasta yakınlarının da iyi bilmesi gereken bu konu, kişinin yaşamına devam edebilmesi bakımından büyük bir önem arz etmektedir.

Sigara bağımlısı olan bir insanın kanser olduğunu öğrendikten sonra hayatında birtakım değişikliklere gitmesi gerekmektedir. Kemoterapi alırken sigara tüketilip tüketilmeyeceği de bu konu başlığında incelenmesi gereken konulardan biridir.

Kemoterapi alan hastaların büyük çoğunluğu durumun ciddiyetini fark edip hayatında değişikliğe gidebilmektedir. Sigara gibi olumsuz alışkanlıklarını terk etmeyi denemektedir.

Bazıları ise stres ve kaygıya dayalı olarak sigaraya olan bağımlılıklarının arttığını dile getirmektedir. Bu noktada kemoterapi ve sigara ikilisi sağlıklı bir hayat için sorun teşkil edebilmektedir.

Kemoterapi Alırken Sigara İçilir mi?

Kemoterapi tedavisinde sigara içilir mi sorusuna verilebilecek cevap hayırdır. Kişi, sigara içmeye devam ettiği sürece sağlığına istediği hızda kavuşamamaktadır.

Kanser hastalarının hayatlarına göz atıldığı zaman neredeyse 3’te 1’inin sigara bağımlısı olduğu görülmektedir. Bu bağımlılık kansere neden olurken diğer yandan tedavi sürecinde içmeye devam etmek pek de mantıklı bir adım olmamaktadır.

Kanser türü her ne olursa olsun kemoterapide kullanılan ilaçlar güçlüdür. Bu nedenle vücudun bu ilaçları almaya dayanabilecek enerjiye ihtiyacı olmaktadır.

Benzer İçerikler

Tütünün içerisinde bulunan kimyasallar ne yazık ki bu duruma izin vermemektedir. Hem tedavi olup hem de sigara içmeye devam etmek, iyileşmeyi mümkün kılmamaktadır.

Sigara Kemoterapiyi Etkisiz Kılar mı?

Sigara içen kanser hastaları, kemoterapi almaya başladıklarında da bu alışkanlıklarına devam etmeyi istemektedirler. Ne var ki bu alışkanlığın doğrudan tedavi üzerinde etkili olduğunu unutmaktadırlar. Kişinin iyileşmesi için uygulanan kemoterapi işlemi sigara sayesinde etkisiz kalmaktadır.

Sigaranın içerisinde bulunan kimyasallar, kemoterapi ilaçlarının pasif kalmasına neden olabilmektedir.

Özellikle akciğer kanseri için tedavi gören hastalar, sigara içmeye devam ederlerse hastalıklarının çok daha hızlı arttığı görülmektedir. Bu nedenle kemoterapi sürecinde sigara terk edilmelidir.

Kemoterapi Alırken Sigaranın Zararları

  • Kanserken sigara içmek, kanserli hücre sayısını arttırmak demektir. Ne kadar fazla sigara tüketilirse vücutta bulunan kanserli hücre sayısı da o kadar artacak anlamına gelmektedir. Bu esnada kemoterapi alsanız da duruma engel olabilmeniz pek de mümkün değildir.
  • Kanser hastası sigara içer mi sorusuna verilebilecek cevap hayırdır çünkü kişi sigara içmeye devam ederse kemoterapi esnasında aldığı ilaçların etkisi minimuma inmektedir. Kemoterapi kendi başına zorlu bir süreçtir. Ağrılı, sancılı olduğu için bir an önce son bulması umut edilir. Bu süreçte sigara içmek demek ilaçların en az etki etmesi demektir.
  • Kemoterapinin içinde neler var, sigarayla birlikte sorun olur mu sorusu da hastalarca çok sorulmaktadır. Kemoterapi her hastalık için farklı hazırlanan bir tedavidir. Hastalığın düzeyinden hangi evrede olduğuna kadar düşünülerek hazırlanmaktadır. Sigara ile birlikte hazırlandığında bazı ilaçlar çok olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Kişinin beklenmedik fizyolojik rahatsızlık yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Sigara Kemoterapinin Hızını Azaltır mı?

Kanser hastaları sigara içerken 2 kez düşünmelidir çünkü gördükleri tedaviden olumlu yanıt almalarını güçleştirmektedirler.

Sigara ile kemoterapiyi bir arada alan kişi, alınan tedavinin hızını yarı yarıya azaltmaktadır. Kanserle mücadelede zaman çok büyük önem taşımaktadır.

Kanser hücrelerinin yayılma hızına yetişmek ve kemoterapi ile önünü kesmek gerekmektedir. Sigara içen birinin bunu yapabilmesi neredeyse imkânsızdır.

Kemoterapi Sonrasında Sigara İçilir mi?

Kemoterapiden sonra sigara içilir mi sorusuna verilebilecek cevap da hayırdır çünkü sigara, içerisinde bulundurduğu binlerce kimyasalla riski sürdürmektedir.

İçerisinde 5 binden fazla kimyasal bulunduran sigara, 90 madde ile kanser hücrelerini arttırmaktadır. Bu 90 maddenin etki ettiği vücut zaten kansere meyilli olduğu için daha hızlı yayılma gösterecektir. Bu nedenle hastalığın kendini tekrar etmemesi adına sigara bırakılmalıdır.

admin:
Benzer İçerikler