Ana Sayfa / Kemoterapi Yan Etkileri / Kemoterapi Bulantı İlaçları
Kemoterapi Bulantı İlaçları
Kemoterapi Bulantı İlaçları

Kemoterapi Bulantı İlaçları

Kemoterapi bulantı ilaçları, kemoterapi tedavisi öncesinde ve sonrasında, tedavi sırasında hastada ortaya çıkan bulantı şikayetlerini gidermeye yönelik etkiler göstermektedir.

Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kemoterapi tedavisinin ciddi yan etkileri olabilmektedir. Hastanın gerek tedavi etkisiyle gerekse tedaviye yönelik stresiyle bulantıları olabilmektedir.

Kemoterapi tedavisinden kemik iliğindeki hücreler ve bağırsak sisteminin bütünün oluşturan hücreler daha hızlı etkilendiğinden mide bulantısı görülmesi çok normaldir.

Kan değerlerindeki değişiklikler, bağırsak yani sindirim sistemindeki değişiklik bulantının tetiklenmesini hızlandırır. İnsanın ikinci beyni olarak kabul görmüş bağırsakların ya da diğer hücrelerin kemoterapiden etkilenmesi ile oluşan bulantının ilaçlar sayesinde çözümü olduğu gibi alternatif bulantı tedavileri de çoğu zaman sonuç vermektedir.

Kemoterapi tedavisine bağlı bulantılar ve kusmaların her hastada kesin olarak görülmesi beklenmez. Bazı hastalar tedavi sürecini bulantısız atlatabilmektedir. Buna karşın her bulantı ilacı da kemoterapiye bağlı bulantının giderilmesine yardımcı olamayabilir. Bulantısı giderilemeyen hastaların en çok merak ettiği soru kemoterapi etkisi kaç gün sürer olmuştur.

Kemoterapiye Bağlı Bulantı Çeşitleri ve İlaç Tedavisi

Kemoterapi sebebiyle oluşan bulantıların tedavi sürecine göre çeşitleri vardır. Bulantı ilaç isimleri, alınan kemoterapi türüne göre doktor tarafından hastaya önerilebilmektedir.

Kanser hastası neden kusar diye düşünmemek gerekiyor çünkü bulantı ve kusmalar bu süreçte çok olağan belirtilerdir. Aslında kanser mide bulantısı yapar mı sorusuna cevaplar da değişkendir. Bazı kanser türleri doğrudan bulantı yapmazken kemoterapi tedavisi bulantıyı tetikleyebilir.

Kemoterapi Öncesi Bulantı ve İlaç Tedavisi

Kemoterapi öncesinde mide bulantısı sıklıkla görülen sorunlardandır. Özellikle geçmiş tarihlerdeki kemoterapi tedavilerinde bulantı yaşayan hastalar, sonraki kemoterapi başlamadan hemen önce ya da tedavi tarihi yaklaştıkça eski tecrübelerden ve hislerden hareketle mide bulantısı hissedebilirler. Bu şekilde başlayan anksiyete bulantısı ya da bekleme bulantısı olarak da isimlendirilen mide bulantısına kesim çözüm psikolojik destekle mümkündür.

Hasta tedaviyi beklerken başla şeylere odaklanmalı ve stresi üzerinden atmalıdır. Kemoterapi öncesindeki bu tür bulantılara kemoterapi bulantı ilaçları değil; normal bulantı ilaçları ya da stresi azaltmaya yönelik ilaçlar fayda olabilmektedir.

Kemoterapi Tedavisi Sırasında Bulantı ve İlaç Tedavisi

Tedavi sırasındaki bulantı ve kusma çoğunlukla aniden başlamaktadır ama kemoterapi alınmaya başlandıktan 1-2 saat sonra da hissedilmeye başlanabilir. Bu akut bulantı tedavinin 4 ila 6’ıncı saatleri arasında daha yoğun hissedilmektedir.

Yüksek dozdaki kemoterapi tedavilerinde bulantı daha şiddetli olabilmektedir. Böyle durumlarda tedavi sırasında ilaçla müdahale pek uygun olmadığından hastanın rahat edebileceği pozisyonda olmasına özen gösterilebilir.

Kemoterapi Tedavisi Sonrasında Bulantı ve İlaç Tedavisi

Kemoterapi bulantı ilaçlarının en sık kullanıldığı ve etkili olduğu kemoterapiye bağlı bulantı çeşidi, tedavi sonrasında görülen gecikmiş bulantılardır. Bu tür mide bulantısı bitkisel çözümlerle giderilmesi mümkün olmadığından çoğunlukla tıbbi destek gerektirir.

Gecikmiş bulantı tedaviden ortalama 24 saat sonra hissedilmeye başlanır ve 2-3 gün boyunca da yoğunlaşarak ilerleyebilir. İçeriğinde yüksek miktarda sisplatin olan kemoterapi tedavilerinde bulantı görülme ihtimali daha fazladır.

Kemoterapi bulantı ilaçları doğru zamanda ve dozda kullanılırsa gecikmiş bulantı engellenebilir.

Kemoterapi Bulantısı Kaç Gün Sürer?

Kemoterapi sonucunda oluşan bulantının ne kadar devam edeceği fazlasıyla değişkendir. Hani sebeple başladığına göre bile değişiklik gösterebilir. Uzun süren bulantılarda hasta daha fazla etkilendiğinden bulantı ilacı ile destek daha iyi olacaktır.

Kemoterapi Tedavi Öncesi Bulantı Ne Kadar Sürer?

Kemoterapi tedavisinden hemen önce başlayan bulantı, tedavinin başlamasıyla son ermektedir ama kullanılan ilaç bulantıyı tetikliyorsa bulantı tekrar başlayabilmektedir. Tedavi öncesindeki bulantı hastadaki kemoterapi stresi ortadan kaldırılırsa kendiliğinden kısa sürede son bulacaktır.

Kemoterapi Tedavi Sırasında Bulantı Ne Kadar Sürer?

Tedavi başladığında ortaya çıkan bulantı kemoterapinin süresine göre değişiklik göstermekle beraber uzun saatler sürebilir. 6 saatlik tedavilerde tedavi sonlarına doğru iyice yoğunlaşır ve tedavi bitse bile hasta bir süre bulantı hissetmeye devam eder.

Kemoterapi Tedavisi Sonrasında Bulantı Kaç Gün Sürer?

Kemoterapi alındıktan sonra 2 ila 6 gün boyunca bulantı hissedilmesi mümkündür ama kemoterapi bulantı ilaçları ile bu tür bulantıları kısa sürede sonlandırmak mümkündür.

Bulantı günlük hayatı çok etkiliyorsa doktorunuzdan mutlaka bulantı kesici ilaç talep edin ve mide bulantısına ne iyi gelir diye sorarak hastayken kullanabileceğiniz alternatif destekleri öğrenebilirsiniz.

Kemoterapi Bulantı İlaçları

Kemoterapi mide bulantısı bitkisel çözümlerle pek giderilememektedir. Kanser hastalarında, kemoterapi alan hastalarda her türlü bitki rastgele kullanılamayacağından doktora danışmadan bitkisel destek alınması doğru değildir.

Kemoterapi bulantı ilaçları, tedavi sürecinde ortaya çıkan bulantılar için çözüm olabilmektedir. Kemoterapi sonrasında bulantı ve kusmanın en aza indirilmesinde, bulantı ilaçlarının yanında kemoterapi sonrası beslenme konusu da önem taşımaktadır.

İlaç ve beslenme yanında bulantıyı giderebilecek akupunktur, hipnoz gibi psiko yöntemler de denenebilir.

Kemoterapi Bulantı İlaçları Bunaltıyı Kontrol Altına Alır mı?

Kemoterapi bulantı ilaçlarının tedaviye bağlı bulantıyı kontrol altına alındığı biliniyor ama bu noktada hangi kemoterapi türünün kullanıldığına dikkat edilmeli ve buna yönelik bulantı ilacı tercih edilmelidir. Bu durumda kemoterapi tedavinizi üstlenen doktorunuz bulantıya en uygun ilacı size önerecektir.

Kemoterapi Bulantı İlaçlarının Yan Etkisi Var mıdır?

Hemen her ilacın kendilerine özel yan etkileri vardır. Bu nedenledir ki kanser olan, kemoterapi alan hastalarda doktor önerisi olmadan ilaç kullanımı çok risklidir.

Zaten bağışıklığı düşmüş olan bir hastaya yanlış ilaç önerilmesi hastanın hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği hafif yan etkileri olan ve gerçekten bulantınızı giderebilecek ilaçlar dışında önerileri dikkate almamalısınız.

Kemoterapi Bulantı İlaçları Reçetesiz Alınır mı?

Kemoterapi bulantı ilaçlarından birkaçı reçetesiz alınabiliyor ama çoğu ilaç gibi bulantı ilaçları da genellikle reçeteli olarak satışa sunuluyor. Bu tür ilaçları eczane dışında bir yerden temin etmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca reçetesiz, doktora sormadan eczaneye giderek bulantı ilacı talep etmemelisiniz.

Kemoterapi Bulantı İlaçları Tedavinin Etkisini Azaltır mı?

Kemoterapinin neden olduğu bulantılarda kullanılması önerilen ilaçlar, kemoterapinin etkisini azaltmak ya da çoğaltmak gibi özelliklere sahip değildir. Dolayısıyla uygun olması halinde, hastanın ihtiyaç duyması halinde  bulantı ilaçları kullanılmalıdır.

Kemoterapi Bulantısı ve Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Kemoterapi bulantısında, klasik mide bulantısında kullanılan yöntemler geçerliliğini kaybedebilir. Ağır bir tedavi yöntemi olan kemoterapide bulantı ve kusma şikayetleri görülüyorsa reseptör karşıtı ilaçlarla ya da diğer ilaçlarla tedavi mümkündür.

Kemoterapi Bulantısı için Reseptör Karşıtı İlaçlarla Tedavi

5HT3 reseptör karşıtı ilaçlar ve NK-1 reseptör karşıtı ilaçlar ile kemoterapi bulantısı için tedavi yapılmaktadır. 5HT3 reseptör karşıtı ilaçlara Ondansetron, Granisetron, Dolasetron örnek verilebilir.

NK-1 reseptör karşıtı ilaçlara ise Aprepitant, Rolapitant, Netupitant örnek gösterilebilir. Ayrıca çoklu reseptör karşıtı ilaç olarak Olanzapin kullanılabilir.

Kemoterapi Tedavisi için Diğer İlaçlarla Tedavi

Reseptör karşıtı ilaçlar dışında kortikosteroidler grubundan ilaçlar da kemoterapiye bağlı olan bulantı ve kusma için etkili olabilmektedir. Hangilerinin tercih edileceği kemoterapi ile alınan ilaca göre değişiklik gösterebilir.

Kortikosteroidlere örnek olarak Deksametazonlar yani Dekort ve Kordexa gösterilebilir. İlaç isimleri ile eczaneden talep etmeden; ilacın ismini doktorunuzun önermesini ve reçete etmesini beklemeyi unutmamalısınız.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

yorumlayın

  1. Emedur benim çok işime yaramıştı ama yine de doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir