Kemoterapi Sonrası Saçlar Nasıl Çıkar?

Kemoterapi Sonrası Saçlar Nasıl Çıkar?

Kemoterapi sonrası saçlar nasıl çıkar, uzaması zaman alır mı soruları sık sık sorulmaktadır. Merak edilen bu konu da özellikle hastaların psikolojik olarak dengelerini değiştirebilmektedir.

Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar yalnızca kanserli hücreleri değil aynı zamanda sağlıklı hücreleri de hedef almaktadır. Kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücreleri de yok eden bu ilaçlar, saç dökülmesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Kemoterapi ile beraber saç dökülmesi problemini yaşayan pek çok hasta bir daha saçlarının eskisi gibi olamayacağını düşünür fakat bu doğru değildir. Tedavi son bulduğunda saçlar da yeniden uzamaya başlayacaktır.

Kemoterapi Sonrası Saçlar Nasıl Çıkar?

Kemoterapide saçı dökülmeyenler olduğu gibi ciddi dökülme yaşayanlar da olmaktadır. Bu tarz bir dökülme yaşayanlar, saçlarının yeniden çıkmaya başlayacağından emin olmalıdır. Bunun için öncelikle saçlarınızın nasıl çıkacağını merak edebilirsiniz.

Birçok araştırma sonucunda kemoterapi sonrasında saçın orijinal haline benzediği görülmüştür. Birçok kişide saç dökülmeye başlamadan önceki halindedir.

Saçların çıkarken boyasız asıl yapısı nasılsa o şekilde büyümeye başlayacağı unutulmamalıdır. Bununla beraber saç yapısının değişkenlik gösterdiği durumlar da olabilmektedir. Kişinin aldığı ilaçlara bağlı olarak saçların kıvırcıkken düz, düzken dalgalı olarak çıkmaya başladığı da görülmektedir.

Kemoterapi Sonrası Saçlarda Renk Değişimi Olur mu?

Kemoterapi sonrası kaşlar ve kirpikler ne zaman çıkar sorusu en sık sorulan sorudur. Birçok kişi tarafından merak edilen bu sorunun yanında, renk değişimi olur mu sorusu da merak edilebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda kemoterapi gören kişilerin saç renklerinde nadiren de olsa değişim olduğu görülmektedir. Dolayısıyla kişi saçlarının asıl rengi nasılsa o şekilde çıkacağını tahmin ederken farklı bir renk de görebilmektedir.

Oldukça nadir olan saçta renk değişimi kullanılan ilaçlarla ilişkidir. Hangi kanser türü nedeniyle tedavi gördüyseniz buna bağlı ilaçlar kullanırsınız. Dolayısıyla saç yapınız ve renk veren keratin yapısı da değişkenlik gösterebilir.

Kemoterapi Sonrasında Saçlar Ne Zaman Çıkar?

  • Kemoterapi sonrası saç bakımı çok önemlidir çünkü saçın uzama sürecini ciddi anlamda etkilemektedir.
  • Kemoterapiden sonra saçlar ne kadar zamanda uzar sorusunun cevabı ise aldığınız ilaç türüne göre değişmektedir. Kimi hastalar çok ağır ilaçlar aldığı için saçlarının uzaması yeniden çıkmaya başlaması 5 aya kadar sürebilmektedir.
  • Kemoterapiden sonra saç uzaması durumu normal şartlarda 1 ay kadar sürmektedir. 1 ay içerisinde saç uçları yavaş yavaş görünmeye başlayacak ve yeni saçlarınız tekrar belirecektir.
  • Kemoterapide saç dökülmesi problemi kalıcı değildir. Bu nedenle 1-2 ay içerisinde uzamaya başlayacak ve istediğiniz uzunluğa gelmesi çok da uzun süremeyecektir.

Kemoterapi Sonrasında Saç Uzama Hızı Düşer mi?

Kemoterapi esnasında alınan ilaçlar, kişinin fizyolojisi üzerinde etkili olmaktadır. Saç yapısı, uzama süreci de bu ilaçlardan etkilenen özellikler arasında yer almaktadır.

Kişinin kemoterapi öncesinde saç uzama hızı bellidir ancak alınan ilaçlarla beraber bu hızda bir azalma olması son derece doğaldır. Bu bakımdan saç uzama hızı düşer mi sorusuna verilecek cevap evet olabilir.

Herkesin saç yapısı farklı olduğu için tedavi bittikten sonra saçları çok hızlı uzayan kişiler de olacaktır. Bu durumun kişiye göre değişeceği unutulmamalıdır.

Kemoterapi Sonrasında Kellik Olur mu?

Kemoterapi sonrasında kellik çok nadir görülen bir durumdur. Kişinin genetiğinde kellik problemi var ise kemoterapi sonrasında saçları dökülünce ortaya çıkabilmektedir.

Kel kalan hastaların büyük çoğunluğunda genetik etkili bir faktördür. Bunun dışında saçları çok gür olan ancak kemoterapiyle beraber kel kalan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. Yıllar süren kalıcı bir kellik durumu pek görülen bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mahmut dedi ki:

    Peki saçlar kivircik ya da sert olabilir dediniz biu sürekli devam eder mi ya da ne zaman normale döner?

  2. Mahmut dedi ki:

    Saçların rengi, yapısı değişebilir ise ne zaman normale döner kalici mıdır bu ?