Ana Sayfa / Kemoterapi Yan Etkileri / Kemoterapi Zehir Mi?
Kemoterapi Zehir mi?
Kemoterapi Zehir mi?

Kemoterapi Zehir Mi?

Kemoterapi birçok kişi için umut kaynağı olan tedavi yöntemlerinden biridir. Kanser teşhisi konan hastalar, zaman kaybetmeden kemoterapi almaya başlarlar. İnsan doğası üzerinde ciddi etkilere neden olan kemoterapi, özel ilaçlardan hazırlanmış karışımdır. Süreç içerisinde hastalara kür şeklinde belli zaman aralıklarıyla uygulanmaktadır.

Birçok uzman için kemoterapinin yararı olduğu kadar zararı da bulunmaktadır. Kemoterapinin başarı oranı yüksek olsa da uzmanlar yan etkileri gerekçesiyle farklı yöntemler arayışındadır. Birçok kişinin hemfikir olduğu konu ise kemoterapinin zehir olduğu yönündedir.

Kemoterapi Zehir mi?

Kemoterapi yararlı mı zarar mı sorusunun cevabı onlarca yıldır verilememektedir. Her ne kadar doktorlar kemoterapinin şifa kaynağı olduğunu iddia etse de hasta yakınları aynı düşünceye sahip değildir. Bu konuda kişilerin iyileşme sürecini gözden geçirmek fikir edinmek için yeterli olacaktır.

Hastaların vücudunda ortaya çıkan kanserli hücre artışı bir süre sonra vücut tarafından kontrol edilemez hale gelmektedir. Dolayısıyla vücutta kanser hastalığı baş göstermektedir. Doktor, kanser teşhisi koyduktan sonra zaman kaybetmeden kemoterapi işlemi yapılmaktadır.

Kemoterapinin düzenli olarak uygulanması herhangi bir aksilik yaşanmaması halinde kanserli hücrelerin küçüldüğü, tehlike taşımadığı iddia edilmektedir. Ne var ki geçen zamana rağmen kanserden ölen insan sayısı azalmak yerine artış göstermektedir. Dolayısıyla kemoterapinin tedavi eden bir ilaç değil öldürmeyi geciktiren bir zehir olduğu iddia edilmektedir.

Kemoterapi İyileştirir mi?

Kemoterapi sürecinde olan hastaların bir kısmı doktorlarına kemoterapinin iyi geldiğini nasıl anlarız sorusunu sormaktadır.

Uzmanlardan bir kısmı iyi olmanın tedavi sonucunda ortaya çıkacağını söylerken bir kısmı da belirgin olmadığını dile getirmektedir. Kemoterapi birçok hastayı iyileştirebilir ancak ne yazık ki yeterli değildir. Bunun nedeni kanser türlerinin her geçen gün biraz daha güçlenmesidir.

Bazı kanser türlerinde kemoterapi ile yol kat edilmiş olsa da meme kanserinden ölen kadın sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu da kemoterapinin şifa kaynağı olduğu konusunda soru işareti yaratmaktadır. Pek çok hasta yakını, hastasının ölümünden sonra kemoterapinin ölümü hızlandıran bir zehir olduğuna inanmaktadır.

Kemoterapi Zararlı mı?

Kemoterapi, tedavi etmesinin yanı sıra yarattığı yan etkilerle bilinen tedavi yöntemidir. İçeriğinde bulunan ilaçlar nedeniyle vücudun çok yönlü etkilendiği özel bir tedavi şekli olarak tanımlanmaktadır.

Kemoterapi alan hastaların vücutlarında ağrı, acı, kusma, iştahsızlık, saç dökülmesi, sindirim sorunu, bağışıklık sisteminin çökmesi gibi yan etkiler görülmektedir. Dolayısıyla kemoterapinin başlı başına hastalık nedeni olduğunu söylemek doğrudur. Ne var ki kanserli hücrelerin küçülmesi, yok edilmesi adına bu tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Bu noktada sorulan kemoterapi zararlı mı sorunun cevabı görecelidir.

Vücuda beklenmedik zararlar verdiği doğrudur çünkü üretilmesi gereken iyi huylu hücreleri engellemektedir. Bunun yanında kanserli hücrenin öldürülmesi için de kemoterapi ilaçları gereklidir.

Kemoterapinin İçinde Zehir mi var?

Kemoterapi ile ilgili çok fazla haber yapılmaktadır. Hem hastalar hem de hasta yakınları çıkan tüm haberler karşısında inanç sorunu yaşamaktadır. Bu süreçte hastaların da yakınlarının da uzman doktorları dışında kimsenin sözüne kulak asmaması gerekmektedir. Aksi halde dinledikleri her haber farklı adımlar atmasına neden olacaktır.

Kemoterapi ile ilgili akrep zehrinden kemoterapi ilacı, yılan zehri kanseri iyileştiriyor gibi haberler hızla yaygınlık kazanmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken tek doğru kemoterapinin birkaç ilaçtan yapıldığıdır.

Birkaç ilacın belli dozlarla bir araya getirilmesi sonucunda kemoterapi ilaçları hazırlanmaktadır. İlaçların içeriğinde kullanılan doğal kaynaklar olsa da doğrudan zehirden hazırlanan bir içerik söz konusu değildir.

Kemoterapide Kullanılan Sitotoksik İlaçlar

Kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar, sitotoksik ilaçlardır. Kanserli hücreleri ortadan kaldıran bu ilaçlar birkaç türden oluşmaktadır. Genellikle birlikte hazırlanıp kür şeklinde hastaya uygulanmaktadır. Bu karışımın içerisinde kanserli hücreyi tanıyan ve genetiğini değiştirmeyi amaçlayan ilaçlar olduğu gibi çoğalmasına engel olan ilaçlar da bulunmaktadır.

Birkaç kombinasyonun bir arada denenmesi kemoterapiden alınan sonucun istenildiği gibi olmasını sağlamaktadır. Her geçen gün farklı sitotoksik ilaçlarla kemoterapi başarısının arttırılması amaçlanmaktadır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir