Kemoterapiden Sonra Kusmak

Kemoterapiden sonra kusmak, sık duyulan aynı zamanda sık karşılaşılan bir durumdur. Kişinin kemoterapi alırken bazı yan etkileri yaşaması doğal karşılanmaktadır. Bu yan etkiler arasında bulantı ve kusma gibi durumlar da kendini göstermektedir.

Kişinin aldığı ilaçlar, tedavisinin süreci ve hastalığının kaçıncı evrede olduğu kemoterapinin yan etkileri üzerinde çok etkili olmaktadır. Bu nedenle kemoterapi almaya başlarken ön yargılı olmamak, kaygıya kapılmamak gerekmektedir.

Kemoterapi mide bulantısı durumunu tetikleyen ilaçlardan oluşmaktadır. Bu nedenle birçok hasta ilaçları aldıktan sonra kusma sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda kusmayı en aza indirecek yöntemleri düşünmek daha sağlıklı olmaktadır.

Kemoterapiden Sonra Kusmak Riskli mi?

Kemoterapi mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma problemini doğuran bir tedavidir. Bu tedavinin oluşturduğu yan etkiler, doktorlar tarafından da hastalar tarafından da normal karşılanmaktadır.

İlaçların nasıl yan etkiler oluşturabileceği önceden konuşulmaktadır. Dolayısıyla kişinin kusma gibi bir durumu beklemesi son derece doğaldır.

Tedaviyi aldıktan sonra kusmanın herhangi bir riski bulunmamaktadır. Kusmak hastalığın ilerlediğini ya da kişinin durumunun kötüye gittiğini göstermemektedir. Bu bakımdan kusma sonrası telaşa kapılmamak son derece önemlidir.

Kemoterapiden Sonra Kusmayı Önlemek Mümkün mü?

  • Kemoterapi mide bulantısı ilacı ile bir arada verildiğinde bulantının en aza indirgendiği bilinmektedir. Bu süreçte doktorunuz, aldığınız ilacın türüne göre nasıl bir bulantı ilacı alacağınıza karar verecektir.
  • Kemoterapide mide bulantısına engel olan ilaçlar olabildiğince azdır. Bu ilaçlar, doktorlar tarafından raporla verilmekte ve çoğu zaman bulantı hissini en aza indirgemektedir.
  • Kemoterapi bulantısına engel olabilmek için tercih edilen ilaçlardan biri de burun yoluyla mideye indirilen kapsüldür. Midede kaldığı sürece bulantıyı engelleyen bu yöntem birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.
  • Kemoterapi sonrası zencefil mide bulantısını giderir cümlesi de sık sık dile getirilmektedir. Dilinizin altına bir miktar zencefil alıp bekletmeli daha sonra yutmalısınız. Bu da kusmayı engelleyecek yöntemlerden bir tanesidir.

Kokulu Yemekler Kemoterapi Sonrası Kusmayı Tetikler mi?

Kemoterapiden sonra kusma durumunu sık yaşıyorsanız beslenme alışkanlığınıza da değişiklikler getirmelisiniz. Bu değişikliklerden bir tanesi yediğiniz kokulu besinler üzerine olabilir. Özellikle kendine özgü kokuları olan ve bir türlü bastırılamayan besinler, kusma durumunu tetiklemektedir.

Küçükbaş hayvan eti, brokoli, enginar gibi kokulu yemekleri yerken kokuyu bastıracak baharatlar ya da aromalar kullanabilirsiniz. Bu sayede daha rahat yiyip daha az mide bulantınız olduğunu görebilirsiniz.

Öğün Sayısı Kemoterapi Sonrası Kusmayı Etkiler mi?

Öğün sayısı, kemoterapiden sonra kusma üzerinde etkili olabilmektedir. Çok acıktığınızda yüklü oranda yemek yemek de kusmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle kusmayı engellemek için sık sık ve az az yemeye gayret göstermelisiniz.

Gün içinde 3 öğün yerine en az 5 öğün yemeniz gerekmektedir.

5-6 öğünün 3 tanesini ana, 3 tanesini ara öğün olarak düzenleyebilirsiniz. Midenizi yormayacak besinlerle beslendiğinizde ilaçlar nedeniyle kusma durumunuz biraz daha az olacaktır.

Kemoterapiden Sonra Kusma Ne Kadar Sürer?

Kemoterapi sonrası mide bulantısı kaç gün sürer sorusu sık sık sorulmaktadır. Çoğu zaman birkaç gün içinde geçen mide bulantısı bazen daha uzun olabilmektedir. Bu durumun altında yatan temel etken aldığınız ilacın dozudur.

Ne kadar fazla ilaç alırsanız kusma ihtimaliniz de o kadar yüksek olmaktadır. Aynı şekilde etkilerinin sürme oranı da bir o kadar yüksek olmaktadır.

Mide bulantısının çoğu zaman 3-5 gün içerisinde son bulduğu bilinmektedir. Ağır ve zorlu bir kemoterapi ilacı alanlar ise bunun 1 hafta kadar sürdüğünü dile getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rahmet dedi ki:

    Kemoterapiden sonrası kusulursa kemoterapinin yararı yok olur mu?