Metastaz Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Metastaz Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Metastaz hastaları ne kadar yaşar sorusu özellikle bu türde hastası olan hasta yakınları tarafından merak edilmektedir. Metastaz kişinin bünyesine göre, tümörlü bölgenin nerede olduğuna göre farklı hızda ve biçimde ilerleyebilmektedir.

Metastaz hastalarının hastalıktan kurtulma olasılığı ne yazık ki çok düşük seviyelerdedir. Bu noktadan sonra genellikle hastayı rahatlatıcı tedaviler uygulanmaktadır.

Metastaz Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Mümkün mü?

Metastazla ilgili merak edilen en önemli konular tedavisinin mümkün olup olmadığıdır ama öncesinde metastazın ne olduğunu, vücutta nasıl bir oluşuma girdiğini bilmek daha önemlidir. Böylece durumu daha net anlamak ve tedavi ihtimalini değerlendirebilmek daha kolay olacaktır.

Metastaz Nedir?

Muayene ve detaylı tetkikler sonucunda belirlenmiş kanser hücrelerinin, oluştukları ilk bölgeden vücudun başka bölgelerine doğru yayılmaya başlamasına ve bu bölgelere yerleşerek yeni bir tümörlü alan oluşturmasına metastaz adı verilir. Metastaz, ilerlediği bölgedeki organlara, deri, kemik gibi dokulara zarar vermektedir.

Metastaz Nasıl Oluşur?

Kanserli bölgeden diğer bölgelere metastaz damarlar yoluyla lenf kanalı ve kan hücrelerini kullanarak kolayca yayılabilir. Kan ve lenf yoluyla yeni bölgelere taşınan zararlı oluşumlar, bölgede tutunarak hızla çoğalmaya devam ederler.

Bazı kanser hücreleri ise ilk oluştuğu yere kendisini sabitler ve burada gelişme gösterir. Bazı hastalarda kanserli bölge alınsa bile, kalan tek bir hücreden tekrar metastaz gelişmesi mümkündür.

Metastaz Tedavisi Mümkün mü?

Metastaz tedavisinin bağlı olduğu pek çok etken vardır. Kanserin ilk oluştuğu yer ve ne derece yayılmış olduğu, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu bu etkenler arasında en önemlileridir.

Metastazın ortadan kaldırılması için kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedaviler bir arada kullanılabilir. Metastazda tedavi elbette mümkündür ama en olumlu sonuç bağışıklığı güçlü, genç bireylerde alınabilmektedir.

Kanserde Metastaz Belirtileri ve Yaşam Süreleri

Kanserde metastazın hangi yönde olacağı, kanserin ilk oluştuğu bölgeye bağlı olabilmektedir. Metastaz durumunda hastanın ne kadar yaşayacağı olasılıklar, geçmişte hastalığı geçirip hayatta kalanlar ve ölenler arasındaki oranlar gibi bilgilerle söylenebilmektedir. Dolayısıyla yaşam süresi metastazın nerede olduğuna ve kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Üstelik doktorlar her ne kadar tarih verse de bazı hastalar bu tarihlerden daha uzun süre yaşayabilmektedir.

Akciğere Metastaz Belirtileri

Akciğer kanseri olan hastalarda metastaz genellikle karaciğer, kemik, böbreküstü bezleri ve kemiklere yayılma göstermektedir. Akciğer kanseri metastaz yaptıktan sonra yeni yerleştiği bölgede ağrılara neden olur.

Beyine sıçrayan kanser hastada bilinç kaybı, halüsinasyon gibi belirtiler gösterebilir. Akciğerden kemiğe sıçramış kanserlerde de benzer belirtiler görülmektedir ama kemiklerdeki ağrı daha şiddetli olmaktadır. Başka bölgelerden akciğere ya da akciğerden beyin, kemik gibi önemli bölgelere metastaz olması durumunda hasta yaşlı ise tedavi büyük olasılıkla sonuç vermez ve yaşam süresi kısalır.

Karaciğer Metastaz Belirtileri

Karaciğere  metastaz olmuş kanserlerde hastada net belirtiler ortaya çıkmaktadır. İştahsızlık, sarılık, bulantı , ateş, terleme, titreme bu türün en sık görülen belirtileridir.

Karaciğere oluşan metastazlar, uygun karaciğer bulunması halinde, karaciğerin alınması ile tedavi edilebilir ama tekrar etmeyeceği asla garanti edilemez. Hasta tamamen iyileşebileceği gibi tekrar oluşum durumunda yaşam süresi kısalabilir.

Kemik Metastazı Belirtileri

Başka kanserli bölgelerden kemiğe sıçramış metastazlarda belirtiler ağırlaşmakta ve hastada ölüme yaklaşıldığına dair belirtiler şiddetlenmektedir.

Hasta artık bilinçsizleşmeye, geçmişteki kişilerle konuşmaya, hayal aleminde yaşamaya başlar. Enerji neredeyse hiç yoktur ve yataktan kalkmak mümkün değildir. Ağrılar çok şiddetlenmiştir ve ilaç artık çözüm olmamaya başlar.  Her ne kadar zor bir durum olsa da moral motivasyon her zamanki gibi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zehra dedi ki:

  Arkadaşlar umudunuzu kaybetmeyin. Ben akciğer kanseriydim ve metastas yaptı ama umutla, tedavilerle aştım. Çok şükür sağlığıma kavuştum ama kontrollerim devam ediyor. Her şeyin başı moral.

  • Cüneyt yaldız dedi ki:

   Zehra hanım Öncelikle geçmiş olsun diyorum nasıl bir tedavi süreci izlediniz acaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. Feride dedi ki:

  Nasil bir tedVi gordunuz ve simdi nasilsiniz.

 3. filiz dedi ki:

  zehra hanım dr. kimdi ve hangi hastanede tedavi oldunuz

 4. Yeliz dedi ki:

  Yengemde kanserin kemiğe sıçramış olma ihtimali varmış. Testler yapılacakmış.
  Kanser kemiğe sıçrarsa ne kadar yaşar? Kurtulma ihtimali var mı?

 5. Eyüp dedi ki:

  Doktor kanserin kemiğe sıçramasının çok tehlikeli olduğunu söyledi.
  Bir kurtuluş yolu olmaz mı? Olmazsa kanser kemiğe sıçrarsa ne kadar yaşar?

 6. Bekir Şimşek dedi ki:

  Beyin metastazı ne kadar yaşar gibi konuları düşünmek gerçekten çok üzücü. Allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar.

 7. Beste dedi ki:

  Arkadaşlar moralinizi bozmayın. 3 yıl önce bana da kanser mestaz yapmış dediler ama tedavi ve moral ile beraber çok şükür atlattım. Moral çok önemli unutmayın.

 8. MAHMUT dedi ki:

  Umitsiz olmayalim tabiki.Kanseri atlatan arkadaşlar yaşlarını yazsa daha aydınlatıcı olur ve ümit verici olurdu.Benim kayınbabam akciğer kanderi ve beyne sıçramış 1 büyük 3 küçük tümör var. Yarın beyindeki büyük tümörü alacaklar sonrası bilinmiyor.Kemoterapi uygun görülecekmi belirsiz gelişmelerden haber edeceğim.Hasta 67 yaşında 40 yıla yakın sigara içmiş.Sağlığı gayet iyidi aslında şu andada her şey çok normal ama ayağa kalkınca kriz başlıyor.Kendisi henüz kanser olduğunu bilmiyor.