Ana Sayfa / Kanser Çeşitleri / Mide Kanseri Belirtileri
Mide Kanseri Belirtileri
Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri belirtileri, hastalığın evrelerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Çoğu zaman çok sinsi ilerleyen bu kanser türü, dünya genelinde en hızlı yayılan kanserlerden biridir. Ayrıca görülme riski de bir hayli yüksektir.

Alınan besinlerin sindiriminin yapıldığı midede, besin kaynaklı kanserin çok hızlı ortaya çıktığı bilinmektedir. Temelinde sağlıklı beslenme olmakla beraber midenin duygusal strese açık bir organ olduğu görülmektedir. Kişinin hayatında yer alan üzüntü ve stres, mide kanserine neden olabilmektedir.

Mide kanserinin en yaygın görüldüğü kesim, 40 yaş civarındaki erkeklerdir. Bu yaşlarda olan erkeklerin belirtileri bilip kendilerini sık sık takip etmeleri önemlidir.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri yaşam süresi belirtilerin keşfedildiği ana bağlıdır. Birçok kişi belirtilerden habersiz kalarak hastalığın yayılmasına ve çok geç kalınmasına neden olabilmektedir. Mide kanseri, günlük hayatta sık karşılaşılan basit belirtilerle kendini göstermektedir.

Basit belirtileri takip edip daha sonra doktor kontrolüne gitmek, kimi zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir. Mide kanseri belirtileri ishalden tokluğa kadar gün içinde normal kabul edilen belirtilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla kişinin belirtilerin sıklığını ve düzenli oluşunu izlemesi gerekmektedir. Mide izlenmesi ve hassas davranılması gereken organlar arasında yer almaktadır.

Mide Kanseri Belirtisi Halsizlik

Birçok kanser türünde kendini gösteren ve neredeyse kimsenin ciddiye almadığı belirtilerden biri halsizliktir. Halsizlik, mide kanseri belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır çünkü kişinin enerjisini ciddi oranda kaybetmesine neden olmaktadır.

Mide kanserini yenenlerin hikâyelerine dikkat ettiğinizde her birinin şikâyetleri arasında halsizliğin yer aldığını görebilirsiniz. Kendini yorgunluk şeklinde hissettiren bu sorun devamlı uyuma, yataktan çıkmak istememe, kol ve bacaklarda tükenmişlik ve keyifsizlik olarak ortaya çıkmaktadır.

Mide kanserinin belirtisi olan halsizlik uzun süreli şekilde kendini göstermektedir. Birçok kişi mevsim değişiklikleri, düzensiz beslenme ya da çok çalışma nedeniyle halsiz hissettiğini düşünür ancak mide kanserinde halsizlik dönemsel değildir. Kişi devamlı yorgundur.

Mide Kanseri Belirtisi Bağışıklık Zayıflaması

Mide kanseri geçirenler mide kanserinin yanında ufak tefek birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldıklarını dile getirirler. Grip nezle gibi basit ancak insanı ciddi şekilde yıpratan bu hastalıklar, kanserli hastalar için tehlikeli olabilmektedir.

Mide kanseri diğer kanser türlerinde olduğu gibi bağışıklığın çökmesine neden olmaktadır. Gerek görülen tedavi gerekse hastalığın kendi etkisi vücudu mikroplara açık bir hale getirmektedir. Vücudun açık olması, bağışıklığın zayıflamasına, kişinin en ufak mikroptan hastalık kapmasına sebebiyet vermektedir.

Mide Kanseri Belirtisi Mide Ağrısı

Mide kanseri belirtilerinden en yaygın görülenlerden biri ağrıdır. Birçok kişi basit bir mide ağrısı zannederek doktora gitmekte ve mide kanseri teşhisi ile karşılaşmaktadır.

Midede burulma olarak tanımlanan ağrı, basit ağrılardan farklıdır. Dayanılmaz ve şiddeti her geçen gün artan zor bir ağrıdır. Kişi ne yerse dokunduğunu hiçbir şeyin iyi gelmediğini hissetmekte ve doktora gitmek zorunda kalmaktadır. Mide ağrısı belirtisi hafife alınmaması gereken bir belirtidir.

Mide Kanseri Belirtisi Mide Yanması

Mide yanması midede sık görülen durumlardan biridir. Çoğu zaman tüketilen besine bağlı olan yanmalar; baharatlı, acılı, ekşili ve yoğun yağlı besinler tüketilmesi halinde ortaya çıkmaktadır.

Mide kanserinde mide yanması ise devamlı var olan bir durumdur. Kişi midesinin yanmasına neden olacak herhangi bir besin tüketmese de mide kanseri nedeniyle yanma ortaya çıkmaktadır.

Mide yanması, midede var olan asidin yemek borusundan yukarıya kadar gelip yakması şekilde kendini hissettirmektedir. Kişi özellikle yemek yiyip uyduktan sonra mide yanmasını yaşamaktadır. Mide kanseri hastaları çoğu zaman mide yanması şikâyeti ile hastalığın ilk belirtisini yakalamış olurlar.

Mide Kanseri Belirtisi Yutkunma Zorluğu

Mide kanseri tedavisi olan bir kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde iyileşme ihtimali yüksektir. Ne var ki yapılan araştırmalar sonucunda en geç teşhis edilebilen kanserler listesinde mide kanseri ilk sırada yerini almaktadır.

Mide kanseri çoğu zaman basit belirtiler sunar. Bu belirtilerden biri de yutkunma zorluğudur. Kişi yutkunmakta zorlandığında boğazında bir engelin olduğunu dile getirmektedir. Mide asidinin neden olduğu tahriş, mide kanseri belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Kişi özellikle yemek yerken yutkunma zorluğunu yaşamaktadır. Birkaç kez kontrol edilmesine rağmen ortaya çıkmayan bir durum olduğunda detaylı araştırma talep edilmelidir çünkü bu belirti diğer kanser türlerinde de oluşabilmektedir.

Mide Kanseri Belirtisi Tokluk Hissi

En net belirtilerden biri olan, mide kanseri teşhisi konmasını sağlayan ipuçlarından biri de tokluk hissidir. Kişi, hastalık boyunca devamlı tok olduğunu midesini dolu hissettiğini dile getirmektedir.

Mide kanserinde iştah kaybına da kilo kaybına da neden olan temel belirtinin tokluk hissi olduğu bilinmektedir. Yediği her besinden rahatsız olan ve devamlı ağrı, yanma şikâyetleri hisseden hasta bir süre sonra yemek yememek istemektedir.

Acıya koşullu olarak önlem almaya çalışan vücut, açlık hissini de ertelemektedir. Öğünler arasından uzun saatler geçmesine rağmen kişi açlığını hissetmemektedir.

Mide Kanseri Belirtisi İştah Kaybı

Mide kanserine yakalanan kişilerin bu sıkıntıdan kurtulabilmeleri mümkündür ancak iştah kaybı belirtisini yenebilmeleri çok önemlidir. İştah kaybı belirtisi mide kanseri ölüm belirtisi olarak kabul edilir çünkü vücudun tükenmesine neden olan bir belirtidir.

Mide kanserine yakalanan kişi hiçbir şey yemek istememekte, iştahının olmadığını dile getirmektedir. İştahı olmayan, yediklerinden rahatsız olan, yutkunma güçlüğü nedeniyle acı çeken hasta bir süre sonra yemeyi bırakmaktadır.

Vücudun güçsüz kalıp savaşmasına engel olan iştah kaybı yanlış bir adımdır. Ne kadar iştah kaybı olursa olsun hastanın sağlıklı şekilde beslenebilmesi gerekmektedir.

Mide Kanseri Belirtisi Kilo Kaybı

Mide kanseri belirtileri birbiri ile ilişkili ve tetikleyici belirtilerdir. İştah kaybı ile kilo verme bu konuda en sağlam iki belirtidir. Ne var ki görülen bu iki belirtinin de kırılması gerekmektedir.

Mide kanseri olan kişi,  iştahını kaybedip istediği gibi yemek yiyememesi durumunda kilo vermeye başlayacaktır. İlk birkaç ayda çok ciddi şekilde fark edilmese de ilerleyen evrelerde hastanın büyük oranda zayıfladığı gözden kaçmamaktadır.

Doğru beslenme ve kişinin bağışıklığını güçlü tutma bu süreçte çok önemli kabul edilmektedir.

Mide Kanseri Belirtisi Kusma

Mide kanserinin en yaygın belirtilerinden biri olan kusma, devamlılık gösteren belirtilerden biridir. Kişi hastalığın ilk evresinden son evresine kadar kusma durumundan şikâyet etmektedir.

Kusmanın herhangi bir tetikleyiciye ihtiyaç olmadan başladığı dikkat çekmektedir. Aniden gelen kusma isteği, mide kanseri olan hastanın boğazının tahriş olmasına neden olmaktadır.

İlerlemiş olan mide kanseri durumlarında kusmanın kanama ile olduğu görülmektedir. Kişi kustuğunda kan görürse zaman kaybetmeden uzman doktora danışmalıdır aksi halde hastalığın hızla ilerleyeceği bir evreye girilebilir.

Mide Kanseri Belirtisi Dışkı Rengi

Sindirim sisteminde herhangi bir problem olduğuna dair en önemli ipucunu dışkı rengi vermektedir. Sindirimin sağlıklı şekilde yapılması açık renkli dışkının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Koyu renkli çoğu zaman koyu kahverengi ve siyah tonlarında olan dışkı, hastalık habercisi kabul edilmektedir. Mide kanseri vakalarında da dışkının renginin çok koyu olduğu gözden kaçmamaktadır.

Mide kanseri belirtilerinden biri olan dışkı, düzenli ve sağlıklı şekilde yapılmadığında birçok kanser türünün daha habercisi olabilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi Alırken Süt İçilir mi?

Kemoterapi alırken süt içilir mi, hangi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olur soruları sıkça merak edilmektedir. …

yorumlayın

  1. Sürekli hıçkırıyorum ve kıçkırmak mide kanseri belirtisi diye okudum. Nasıl test yaptırabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir