Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıcak kemoterapi ismi kanserle bir arada anılan yeni terimlerden biridir. Sağlıksız beslenmeden yanlış yaşam stillerine kadar pek çok nedene dayandırılan kanser her geçen gün daha fazla görülmektedir.

Gelişen ve yenilenen bir hastalık olması, kansere karşı alınması gereken tedbirleri de iyileştirme yöntemlerini de yeniden gözden geçirmeyi mecbur kılmaktadır.

Her geçen gün binlerce kişinin yakalandığı kanser türlerine karşı yenilikçi ve daha hızlı çözüm üreten tedaviler geliştirilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de sıcak kemoterapidir.

Son dönemlerde ismi daha sık duyulan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen sıcak kemoterapi, kanser tedavisinde önemli bir kanal olabilmektedir. Bu bakımdan pek çok hastanın ve doktorun umudu olduğunu söylemek doğrudur.

Sıcak Kemoterapi Nedir?

Sıcak kemoterapi yorumlarına göz gezdirdiğinizde yorum yapan kişilerin dahi çok da fazla bilgisi olmadığını görebilirsiniz. Bu bağlamda sıcak kemoterapi nedir sorusunu soran da pek çok kişi bulunmaktadır.

Hipertermi İntraperitoneal Kemoterapi olarak bilinen sıcak kemoterapi, HIPEC olarak kısaltılmaktadır. Bu kemoterapinin en net açıklamasının karın bölgesinde görülen kanser tedavisi şeklinde yapıldığı görülmektedir.

Özellikle karın civarında ortaya çıkan kanser türlerine bu tedavi yönteminin uygulandığı ve kısa süre içerisinde ciddi anlamda yol kat edildiği bilinmektedir.

Birçok kişinin tedirginlikle yaklaştığı sıcak kemoterapi riskleri olabilen bir tedavidir ancak birçok kişinin yaşam kalitesinde, iyileşme sürecinde etkisi olduğu gözlemlenmektedir.

Sıcak Kemoterapi Nasıl Yapılır?

  • Sıcak kemoterapi işleminin yapılması öncelikle kanserin teşhis edilmesiyle başlamaktadır. Kanser türü teşhis edilmekte ve tedavi için uygun yerde olup olmadığı gözlemlenmektedir.
  • Kanser teşhis edildikten sonra ilk aşamada cerrahi işlem olan sitoredüktif tedavi yapılmaktadır. Bu süreçte kanserli olan doku tamamıyla alınmakta ve o bölge kazınmaktadır.
  • Kazınan bölgede bulunan yer daha sonra sıcak kemoterapi ile iyileştirilmektedir. Tedavi sürecinde sıcak kemoterapi için ekstra ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar normal kemoterapiden daha farklı olan ilaçlardır.

Sıcak Kemoterapi Ne Zaman Yapılır?

Sıcak kemoterapi yaptıranlar tedavi olmak için ikinci safhaya geçmiş olan kişilerdir. Kanser olduğunu bilen ve cerrahi kısmı atlatan kişiler, sıcak kemoterapi tedavisinde daha hızlı ilerlemektedirler. Aksi durumda doğrudan sıcak kemoterapiye başlamak mümkün değildir.

Sıcak kemoterapi tedavisine başlamak için doktorunuzun doğru zamanı belirlemesi gerekmektedir. Buna kendi başınıza karar vermeniz mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan sitoredüktif cerrahi sonrasında birtakım testler yapılmaktadır.

Testler sonrasında kişinin hazır olup olmadığına bakılmaktadır. Arkasından sıcak kemoterapi tedavisinin ilaç kısmı başlanmaktadır.

Sıcak Kemoterapi Riskli mi?

Sıcak kemoterapi yan etkileri olan bir tedavidir. Bunu bilerek tedaviye başlamak gerekir. Yaklaşık 20 yıldır yapılan ancak yan etkiler nedeniyle pek de tercih edilmeyen bu yöntem bugün en aza indirgenmiş etkilerle daha kolay uygulanabilmektedir.

Kişinin hastalığını ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bu tedavi özellikle tekrar görülmemesi adına büyük bir ilerleme sağlamaktadır. Ayrıca kişinin yaşamsal fonksiyonlarını riske atan bir risk de taşımamaktadır. Dolayısıyla tedaviye başlarken bu tedavi bana zarar verir mi gibi bir kaygıya girmek de doğru olmayacaktır.

Sıcak Kemoterapi Ciltte Yara Yapar mı?

Sıcak kemoterapi tedavisi görmeye başlayan hastaların büyük bir kısmında ortak yan etkiler görülmektedir. Bu ortak yan etkilerin genel olanlarından biri de ciltte yaraların olmasıdır. Özellikle karın bölgesinde ve kollarda ortaya çıkan bu yaralar herhangi bir tehlikeye işaret değildir.

Kemoterapi başlı başına yan etkiler doğuran bir tedavidir. Bununla beraber bu tedaviyi olan hastaların cilt yaraları yan etkisiyle ilgili herhangi bir kaygı duymasına da gerek yoktur. Cilt yaraları, zaman içerisinde geçecek yan etkilerdir. Bu sebeple herhangi bir korkuya neden olmamalıdır.

Sıcak Kemoterapi İltihaplanmalara Neden Olur mu?

Doktoru sıcak kemoterapi öneren hastaların hemen hepsi önce yan etkileri araştırmaya başlamaktadır. Öncelikle yan etkilerin herkeste farklı şekilde ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Bunun için önce tedaviye başlayıp sonra bilgi edinmek daha sağlıklı olacaktır.

Sıcak kemoterapi ile görülen nadir yan etkilerden biri iltihaplanma durumlarıdır. Özellikle her 100 hastadan 5-6 tanesinde görülen pankreas iltihaplanması birçok kişinin kaygı duymasına sebebiyet vermektedir. Bu süreçte vücut enfeksiyona daha yatkın ve savunma derecesi düşük olarak çalışmaktadır ancak doğrudan pankreas iltihaplanmasının olma ihtimali bir hayli zayıftır.

Sıcak Kemoterapi Sızdırma Yapar mı?

Sıcak kemoterapide sızdırma dendiğinde akla ilk olarak bağırsaklar gelmektedir. Bağırsakların birleştiği yerden sızdırma ihtimali bulunmaktadır. Bu duruma anastomoz ismi verilmektedir. Bu sızdırma durumu karında iltihaplanmalara neden olmakta ve yeni bir operasyon yapılmasını gerekli kılmaktadır. Sızdırma durumu da nadir görülen yan etkiler arasındadır.

Özellikle ameliyat sonrasında bağırsaktan kanama ya da sızıntı olması büyük bir yan etki olarak görülmektedir. Görülme ihtimali bir hayli zayıf olan bu sızıntılar her 100 kişiden 4 ya da 5 tanesinde ortaya çıkmaktadır.

Sıcak Kemoterapi Bulantı ve Kusmaya Neden Olur mu?

Kemoterapi dendiğinde akla gelen ilk yan etkilerden biri de bulantıdır. Kişinin alınan ilaçlar nedeniyle devamlı bulantı sorunuyla karşı karşıya kaldığı sık sık kustuğu bilinmektedir.

Sıcak kemoterapi de aynı şekilde bulantı ve kusmaya neden olan tedavilerden bir tanesidir. Ne var ki her hastada aynı şekilde yan etki ortaya çıkmadığı görülmektedir. Bu bakımdan durumun ciddiyetinin kişiye göre değiştiğini söylemek mümkündür.

Bulantı ve kusma durumu çok sık olursa kusma önleyici ilaçlar verilebilmektedir. Ayrıca burundan mideye gönderilen tüp de bulantı engellemek için kullanılan uygulamalardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Sıcak Kemoterapi İştah Kaybı Yapar mı?

Sıcak kemoterapi gören hastaların büyük çoğunluğunda görülen yaygın yan etkilerden bir tanesi iştah kaybıdır. Kişi bulantı ve kusma yaşamaya başladığında yavaş yavaş yemeğe olan düşkünlüğü de azalmaktadır. Bu bakımdan bu iki yan etkinin birbiriyle bağlantılı olduğunu söylemek mümkündür.

Sıcak kemoterapi dendiğinde iştah kaybı da muhakkak akıllarda yer etmektedir çünkü kişinin vücudunun halsiz kalması, canının hiçbir şey istememesi ve hafif de olsa ağrılarının olması iştahın dağılmasına neden olabilmektedir.

Sıcak Kemoterapi Yorgunluk Yapar mı?

Sıcak kemoterapi gören bir kişinin yorgunluk yaşaması son derece normaldir. Cerrahi bir işlem olan ve arkasından ilaçla süren tedavide kişinin kendini yorgun hissetmesi, bitkinlik söz konusu olması son derece doğal karşılanmaktadır.

Hastaların pek çoğunda hareket etmeme isteği, devamlı uyku hali, ağrı, bitkin hissetme durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumun düzelme ihtimali bir hayli yüksektir. Kişinin eski enerjisine dönmesi biraz zaman alsa da bir süre sonra dönecektir.

Sıcak Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Sıcak kemoterapi maliyeti olan bir tedavidir. Bu bakımdan pek çok hasta sürecin ne kadar olacağını merak etmektedir. Bu sürecin hastalığa ve hastaya göre değiştiğini söylemek mümkündür.

Bazı hastaların 3 aylık tedavi sonunda kendilerine geldiklerini tamamıyla iyileştiklerini söylemek mümkündür. Bazı hastaların ise 5 aylık bir süreçte bu noktaya geldikleri görülmektedir.

Her vücudun, tedavi sürecine verdiği tepki farklılık göstermektedir. Dolayısıyla iyileşebilmek için vücudun direncini arttırmak, olabildiğince kontrollü hareket etmek ve doktor talimatlarına ayak uydurmak gerekmektedir. Bu sayede yan etkiler hafifletilecek ve kişinin kendine gelmesi daha kısa sürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır? Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sıcak Kemoterapi Nedir? Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.