Skuamöz Hücreli Karsinom Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğerin skuamöz hücreli karsinomu olarak da adlandırılan skuamöz hücreli akciğer kanseri tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır. Bu tip akciğer kanseri akciğerlerin tam ortasında bulunur. Skuamöz hücreli akciğer kanseri teşhisi konan insanlar için çok sayıda tedavi seçeneği mevcuttur ve doktorlar bu tedavi çeşitlerini arttırmak ve geliştirmek için sürekli olarak çalışmaktadırlar.

Skuamöz Hücreli Akciğer Kanseri Nedir?

Skuamöz hücreli akciğer kanseri veya akciğerin skuamöz hücreli karsinoması, büyük hücreli (non-small cell lung cancer) akciğer kanserinin bir türüdür (KHDAK). Epidermoid karsinom olarak da adlandırılır. Akciğer kanseri türü, mikroskop altında görüldüğünde balık pulları gibi görünen yassı hücreler şeklinde başlar. Akciğerlerdeki hava yollarının iç kısımları boyunca ilerleyen bu kanser, ilerlemek için en çok hava kanallarını kullanır.

Deri yüzeyini oluşturan dokuda bulunan skuamöz hücreler, vücudun organlarının yüzeyin ve sindirim sisteminin iç kısmında da bulunur. Akciğerlerde başlayan skuamöz hücreli karsinom akciğer kanseri olarak düşünülür.

Skuamöz Hücreli Akciğer Kanseri Nasıl Oluşur?

Skuamöz hücreli akciğer tümörleri genellikle akciğerin orta bölümünde veya ana hava yollarından birinde (sol veya sağ bronş) başlar. Tümörün yeri; öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve balgamdaki kan gibi belirtilerin ortaya çıkış şeklini etkileyebilir. Tümör büyürse, göğüs radyografisi veya bilgisayarlı tomografi (BT veya CAT) taraması akciğerde boşluk tespit edebilir. Bu boşluk, tümör kitlesi veya nodülünde bulunan gaz veya sıvı dolu bir boşluktur ve skuamöz hücreli akciğer kanserinin klasik bir işaretidir. Skuamöz hücreli akciğer kanseri; beyne, omurgaya, diğer kemiklere, adrenal bezlerine ve karaciğer gibi birden çok bölgeye yayılabilir.

Skuamöz Hücreli Akciğer Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Akciğer kanserlerinin yaklaşık %30’u skuamöz hücreli akciğer kanseri olarak sınıflandırılır. Sigara kullanımı bu kanser çeşidini, diğer tüm büyük hücreli akciğer kanserlerine kıyasla daha güçlü bir şekilde etkiler. Skuamöz hücreli akciğer kanseri için diğer risk faktörleri arasında; yaş, kalıtımsal hastalıklar, çevre kirliliği, mineral ve metal tozu, asbest veya radona maruz kalma sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Murat Çelik dedi ki:

    Skuamöz hücreli akciğer kanseri ile karşı karşıya olan var mı? Tecrübelerimizi paylaşalım.